Vyhrát co nejpomaleji a sebrat Rosbergovi titul – GP Abú Dhabi 2016

Čtyři auta ve dvou sekundách. Takový byl výsledkem Velké ceny Abu Dhabi roku 2016. Důvod? Lewis Hamilton učinil poslední zoufalý pokus, aby získal šampionát pro sebe, takže brzdil konkurenta Nica Rosberga a doufal, že jej někdo předjede.

Štítky: Historie Lewis Hamilton Nico Rosberg Zveřejněno 9. 12 2020 — Martin Vejdělek

Hlavní město Spojených arabských emirátů už bylo v předchozích letech dvakrát dějištěm závěrečné bitvy o titul mistra světa, přičemž v obou případech u toho byl Lewis Hamilton. V roce 2010 se po souboji čtyř jezdců radoval z premiérového triumfu Sebastian Vettel, o čtyři léta později britský pilot přemohl svého týmového kolegu Rosberga v závodě i šampionátu.

Do sezony 2016 vstupoval jako favorit Hamilton, jenž byl úřadujícím a v součtu trojnásobným mistrem světa, zatímco Nico Rosberg jej v Mercedesu ještě nedokázal v kontextu celého ročníku porazit.

Jenže už od začátku německý jezdec ukazoval, že tentokráte nebude pro svého rivala tak snadným oříškem. A to nejen kvůli výsledkům, ale i ostřejším loktům. V prvních čtyřech závodech pokaždé zvítězil, tato jeho série (v součtu s koncem předchozí sezony čítající sedm závodů) skončila až po vzájemné kolizi ve Španělsku.

Po Velké ceně Maďarska, jedenáctém závodu roku, přepustil vedení v celkovém pořadí Hamiltonovi, už o čtyři podniky později si jej ale vzal zpátky. Silnější závěr sezony měl nyní už sedminásobný mistr světa, jenž před poslední velkou cenou zaostával o dvanáct bodů. Matematika tak hovořila jasně. I pokud by zvítězil, musel by zároveň doufat, že Rosberg skončí mimo stupně vítězů.

Kvalifikace v Abu Dhabi skončila vesměs podle očekávání. Na pole position stanul Hamilton, avšak s Rosbergem hned za zády. Další dvě řady obsadili piloti Red Bullu a Ferrari, a to v pořadí Ricciardo, Räikkönen, Vettel a Verstappen.

Poslední jmenovaný, který spolu s Ricciardem jako jediný z nejlepší desítky odstartoval na superměkkých gumách (ostatní vsadili na ultraměkké), měl hned po startu kontakt s Nicem Hülkenbergem, následkem čehož se roztočil a propadl na devatenáctou pozici.

Tím ale hrál významnou roli v tom, co se dělo po zastávkách v boxech. V sedmém kole zajeli k mechanikům Hamilton a Räikkönen, týmoví kolegové je stejně jako Daniel Ricciarrdo v dalších kolech následovali. Jediným z tohoto vedoucího vláčku, kdo se vrátil před pokračujícím Verstappenem, byl o titul bojující britský pilot.

Na třetím místě jedoucí Rosberg v dalších minutách na nizozemského jezdce nespěchal, Mercedes totiž předpokládal, že Red Bull jej brzy povolá do boxů. Jenže rakouská stáj učinila rozhodnutí jet pouze na jeden pitstop, což pro Rosberga znamenalo dvě nepříjemnosti. Jednak byl stále zaseklý na třetí příčce, jednak se blížily oba rudé vozy z Maranella.

Ve dvacátém kole už dostal syn mistra světa z roku 1982 pokyn, aby Verstappena co nejrychleji předjel. To se mu velmi odvážným manévrem zdařilo ve dvacátém kole, jen těsně před další sérií zastávek v boxech.

Té se tentokráte Red Bull účastnil s oběma piloty, na dráze však delší čas zůstal Sebastian Vettel, který spoléhal na kratší závěrečný stint. Když v sedmatřicátém kole zamířil k mechanikům i pilot Ferrari, vrátily se oba Mercedesy na první dvě pozice.

A v tuto chvíli začal Hamiltonův poslední pokus zvrátit chod dějin na svou stranu. Poté, co si u inženýra ověřil rychlost ostatních vozů, výrazně zpomalil, aby i na jednu zastávku jedoucí Verstappen byl schopen dotáhnout se na stříbrné šípy.

Nico Rosberg se pochopitelně strachoval o svou korunovaci, a tak zkoušel tým postrčit i nesplnitelnými přáními. „Tohle je opravdu pomalé tempo. Co takhle prohodit se s Lewisem? Když bude na konci druhý, pustím ho zase před sebe,“ hlásil do vysílačky.

Prakticky všichni na boxové zídce se snažili Brita přesvědčit, aby zrychlil a neztěžoval šance týmu na vítězství. Vettel na měkčích a čerstvějších gumách totiž byl Paddym Lowem a dalšími brán jako velké ohrožení.

A byl to právě německý pilot, kdo se pět kol před koncem na Rosberga jako první dotáhnul, načež se Lowe znovu pokusil popohnat Hamiltona. „Lewisi, potřebujeme zvýšit tempo, abychom vyhráli závod. To je instrukce.“ Hamilton ale odvětil, že se v současné situaci sítí komfortně.

Mercedes tak alespoň varoval Rosberga před zbytečným riskováním. „Pamatuj, můžeme si dovolit třetí místo, ale nemůžeme si dovolit poškození. Buď proti Vettelovi opatrný.“

Tato výzva už byla uposlechnuta. První pokus čtyřnásobného šampióna přišel až v předposledním kole, Rosbergvšak svou pozici docela pohodlně ubránil a stejně tak i mistrovský titul vybojoval  relativně v klidu, ačkoliv náskok pouhých dvanácti desetin na čtvrtého Verstappena o tom úplně svědčit nemusí.

V Abu Dhabi se v roce 2016 se svou kariérou loučil Jenson Button, o pár dní později oznámil Nico Rosberg, že se k němu přidá. Symbolicky se tak v jedné sezoně rozloučili s královnou motorsportu dodnes jediní dva jezdci, kteří od roku 2008 dokázali přerušit nadvládu dua Vettel, Hamilton.