Vůz rychlejší než formule 1

Novozélandská automobilka Rodin Cars oznámila příchod nového modelu určeného pro okruhové závody, který bude rychlejší než formule 1. Světlo světa přitom spatří stroj FZERO už příští rok.

Štítky: automobilky Le Mans Zveřejněno 12. 08 2022 — Lukáš Štěrovský

Zakladatel a generální ředitel společnosti David Dicker prozradil, co bychom měli od nejnovějšího jednosedadlového vozu určeného pouze pro okruhy očekávat. Hlavním mottem při výrobě prý bylo poskytnutí výkonu bez omezení.

„Chystáme se snížit hmotnost z 698 kg asi o 50 kilogramů a mít vyšší přítlak než F1,“ uvedl na konto vozu, který designově připomíná hypercary z Le Mans nebo komiksový Batmobil.

Pohonnou jednotkou je na zakázku vyrobený čtyřlitrový hybridní desetiválec RCTEN se dvěma turbodmychadly, který je propojen s elektromotorem o výkonu 130 kW, přičemž pohonná jednotka v současné době poskytuje výkon 1100 koňských sil, cílem je však až 1300 koní.

„Jediné skutečné omezení, kterému čelíme, jsou fyzikální zákony, a i ty jsme posunuli na absolutní hranici. Těšíme se, že na tratích po celém světě přineseme ten nejintenzivnější zážitek z jízdy, jaký si lze představit,“ dodává Dicker.

Vůz bude mít osm rychlostních stupňů a mnoho komponentů je vyrobeno z titanu pomocí 3D tisku. „Na rovince by měl jet 360 km/h, a to docela snadno – a rovinka ani nebude muset být tak dlouhá,“ řekl Dicker s tím, že vyrobeno bude pouze 27 exemplářů a jejich cena je prozatím neznámá.