Vrátit pozici Bottasovi? Nejtěžší rozhodnutí za posledních pět let

Šéf Mercedesu Toto Wolff si je dobře vědom, že ztráta tří bodů v GP Maďarska může Lewise Hamiltona připravit o světový titul. Podle Wolffa ale prý bylo správné dostát slibu, který tým dal Valtterimu Bottasovi.

Štítky: GP Maďarska Mercedes Toto Wolff Zveřejněno 31. 07 2017 — Lukáš Štěrovský

Hamiltona před sebe pustil Bottase v poslední zatáčce na třetí místo poté, co mu Fin v předchozím průběhu na žádost týmu doslova uhnul z cesty – s tím, že pokud Hamilton nezdolá vozy Ferrari, Bottasovi pozici zase navrátí.

To Brit nakonec udělal, přestože se obává, aby ho ztráta tří bodů nestála konečnou prohru v šampionátu. „Říci, že nelituji tohoto rozhodnutí, by bylo naivní,“ hlásí šéf Mercedesu Toto Wolff. „Pravdou je, že pokud prohrajeme šampionát o dva nebo tři body, všichni budou říkat, že je to kvůli Maďarsku. V takovém případě budu já sám tím prvním, koho budu vinit.

Přesto si myslím, že dlouhodobě můžete vyhrát víc šampionátů tím, že si stojíte za tím, co říkáte, a dodržujete určité hodnoty. Bylo to těžké rozhodnutí. Věřte mi, bylo to nejtěžší rozhodnutí snad za posledních pět let, protože jsme si nebyli jistí, jak blízko na konci bude Max Verstappen,“ vykládá Wolff.

„Takže teď nejsem úplně šťastný. Ale co můžu říct? Pokud člověk není dostatečně rychlý, alespoň zůstane sportovcem,“ dodává šéf Mercedesu, který na Hamiltonovo puštění Bottase reagoval velmi emotivně.

[gpf1video adLink=“http://gpf1.cz“ adUrl=“http://gpf1.cz/wp-content/uploads/2017/07/OMV.mp4″][/gpf1video]

Wolff nicméně kvituje toto rozhodnutí s ohledem na dobré jméno značky. Jen nerad by totiž aplikoval podobnou filozofii (upřednostňování jednoho jezdce), jako to činí třeba Ferrari. „Nejezdíme dokola, protože by nás to tak bavilo. Děláme to, protože nám to pomáhá propagovat naši značku a prodat osobní vozy. Je to dlouhodobý projekt.

Pokud přijdete do F1 a myslíte si, že jde jen o závodění, to si myslíte špatně. V minulosti jsme byli svědky rozhodnutí, která byla bezohledná a měla vliv na danou značku. Mohli jste říci, že na tom nezáleží, když stejně vyhrála šampionát, že? Ale už navždy to zůstane zapsáno v historii.

Když se ale vrátím k tomu, o čem si myslím, že je náš účel, proč jsme tady, je to o dělání správných věcí a vyhrávání. A někdy je velmi těžké udělat správnou věc a stát si za svými hodnotami. To byl případ Maďarska. Je mi z toho hrozně,“ přiznává pětačtyřicetiletý Rakušan.

 

Diskuse k článku

Napsat komentář