Volkswagen/Audi by mohlo vstoupi do F1 samostatně bez Red Bullu

Program motorů pro formuli 1 koncernu Volkswagen by mohl být samostatným projektem a ne nutně spoluprací s Red Bull Powertrains.

Štítky: 2026 Audi Red Bull Volkswagen Zveřejněno 14. 11 2021 — Jiří Košta

F1 se snaží přesvědčit koncern VW, aby se zavázal postavit novou pohonnou jednotku pro nové předpisy, které mají být zavedeny v roce 2026.

Tyto předpisy musí podepsat Světová rada motorsportu FIA do 15. prosince a byly speciálně navrženy tak, aby motivovaly koncern VW, který vlastní Audi a Porsche. Dalším krokem k podpoře německého koncernu je zavedení „udržitelných paliv“.

Původně se předpokládalo, že vstup VW Group do F1 bude založen na spolupráci s provozem Red Bull Powertrains, na sdílení technologických znalostí. Není to však jediná možnost.

Alternativou je vytvořit plně vlastní projekt pohonné jednotky, která by pak byla označena jako Porsche anebo Audi ve spolupráci se stávajícími týmy.

To by bylo lákavé, protože by to poskytlo koncernu VW více autonomie než společný projekt s Red Bullem, motor by měl jasnější identitu značky VW a maximalizovalo by to stávající znalosti Porsche a Audi a jejich dodavatelských řetězců v Německu.

Z původního návrhu spolupráce Red Bullu, který je stále na stole a pravděpodobně to bude něco, na čem Red Bull tvrdě pracuje, ale zůstávají zjevné výhody.

Předpokládá se, že VW Group si nechává své možnosti otevřené, a proto zdroje naznačily, že Audi a Porsche také prozkoumali možnost užšího spojení s potenciálními týmy než jen branding. Spekulace, že Audi má zájem o koupi McLarenu, jsou chápány jako přesné.

Zdroje také věří, že Porsche zkoumá možnosti nad rámec spojení s Red Bullem, což by mohlo zahrnovat zájem o investici do Williamsu.

Volkswagen ID.Buzz téměř oficiálně