Vlastník F1 zachraňuje týmy i sport finanční injekcí 35,5 miliardy korun

Aby zachránil některé týmy F1 před krachem, majitel formule 1 společnost Liberty Media prostřednictvím obchodních transakcí v rámci skupiny vygeneroval peníze v objemu 1,4 miliardy dolarů. Část z nich poslal některým týmům jako předčasné platby prize money, aby přežily současnou pandemickou krizi. Současně Mezinárodní automobilová federace posílila svá práva při zavádění některých změn, které mají za cíl zachránit celý šampionát.

Štítky: FIA Finance FOM Zveřejněno 24. 04 2020 — Tomáš Richtr

Liberty Media je velká skupina společností zabývající se radiovými a satelitními službami, televizní a filmovou produkcí nebo pořádáním eventů. Přesunem 33% podílu eventové firmy Live Nation, která je pod stejnou holdingovou společností jako formule 1, do jiné divize Liberty Media, SiriusXM, navýšila likviditu formule 1 o 1,4 miliardy dolarů (asi 35,5 miliardy korun).

Likviditu lze v této souvislosti chápat jako míru schopnosti společnosti přeměnit rychle svá aktiva na peněžní prostředky, z nichž část Liberty Media použije na předčasné platby některým ohroženým týmům a další aktivity související s pořádáním velkých cen bez diváků a splácením úvěrů.

Jinou část peněz má firma dokonce v plánu využít pro příležitostné investice do v současné době levných byznysů s cílem jejich zpeněžení.

Liberty Media provedla poměrně komplexní transakci, během které sice přesouvá takříkajíc peníze z jedné kapsy do druhé, ale v té druhé kapse nyní pomáhají ohroženému byznysu F1 a jejím týmům. Liberty Media je navíc veřejně obchodovatelnou firmou na newyorské burze a musí být ve svých krocích vůči akcionářům transparentní. Burza na opatření reagovala vzrůstem 14,4 %.

Liberty Media ústy svého exekutivního šéfa Grega Maffeie připouští, že formule 1 nebude mít letos žádný zisk. Stále doufá, že by se první závody mohly jet v průběhu léta, i když opravdový začátek je “velkou neznámou”. Majitel F1 taktéž pracuje se scénářem, že by se letos nejela jediná velká cena.

Souběžně Mezinárodní automobilová federace (FIA) upravila svůj Sportovní řád vztahující se na všechny sporty včetně F1. Posílila pravomoc na zavedení změn vedoucích k ochraně šampionátů, ať jde o mistrovské šampionáty nebo poháry. A to tím, že pro změny nebude potřeba souhlas všech účastníků, ale prosté jejich většiny.

Diskuse k článku

Napsat komentář