Vítr do hlavy. Dá se podcenit i přecenit. Alex Albon vzpomíná na zisk závodní licence

Jezdec Williamsu v rozhovoru zavzpomínal na své zážitky s britským okruhem. A uvedl u toho některé fascinující detaily.

Štítky: Alex Albon Zveřejněno 8. 07 2023 — Petr Horák

I když Albon závodí s thajskou licencí a pod thajskou vlajkou, narodil se v Londýně. Jeho otec Nigel je bývalý britský závodník a jeho matka Kankamol pochází právě ze země v jihovýchodní Asii. Alex se rozhodl reprezentovat zemi své matky, ale Velká cena Velké Británie je také částečně jeho domácím závodem.

S okruhem Silverstone má bohaté zkušenosti. “V téhle oblasti jsem vyrůstal. Na okruhu jsem dělal ARKS test pro získání závodní licence. Takže tady jsem začínal svou kariéru, tady jsem se naučil řídit,” prozradil Albon.

O samotném testu pak řekl: “Ptali se mě co dělá pravá a levá noha a podobné věci. Nevím přesně, co jsem odpověděl, ale myslím, že to bylo správně. Bylo to něco jako že pravá noha je jízda, levá noha je brzda. Ptali se i na vlajky. Ale na traťové limity teda otázka nebyla no…”

Do Formule 1 Alex vstoupil v roce 2019. Tedy stejně jako jeho dva kamarádi George Russell a Lando Norris. Tito tři také skončili v šampionátu F2 v sezoně 2018 na prvních třech místech. Na Silverstone vyhrál tehdy Albon. Nyní poodhalil, jak být na tomto okruhu rychlý. “Je to vysokorychlostní trať, to je zásadní. Je tady taky hodně větrno. Na takových okruzích, kde není okolí moc členité, je to hodně otevřené a vítr hraje velkou roli. Kluci budou souhlasit, že je velmi těžké se s tím vypořádat, protože vítr se točí a dokáže výrazně změnit vyvážení auta. Ale můžete s tím pracovat. Například do zatáčky, kde fouká proti, se dá vjet trochu rychleji a vítr vás do ní zatlačí zpátky. Takže tohle je asi to nejdůležitější,” řekl pilot s číslem 23.