Vítězové a poražení Grand Prix Velké Británie

Závod na Silverstone nabídl dost možná nejvíce vzrušující podívanou letošní sezony. Kdo v ní uspěl a kdo naopak propadl na celé čáře?

Štítky: GP Velké Británie Zveřejněno 4. 07 2022 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Carlos Sainz

Zatímco v sobotu byl Španěl nejrychlejším jezdcem, v neděli to z hlediska čisté rychlosti neplatilo. Navíc se nevyvaroval další chyby, když v úvodu vyjel mimo dráhu a přišel o vedení. Přesto ale navzdory hrubce i váhavé taktice Ferrari, které chtělo upřednostnit Leclerca, nakonec Sainz získal premiérové prvenství.

Max Verstappen

Sedmé místo se nezdá jako kdovíjaký výsledek. Ale s přihlédnutím k tomu, že Nizozemec přišel o podstatnou část přítlaku kvůli najetí na trosky paradoxně sesterského týmu AlphaTauri, a promarněné šanci na vítězství, kterou Leclerc a Ferrari zahodili, je to vlastně ještě relativně slušná porce štěstí, jelikož Verstappenova pozice na čele šampionátu není ohrožena.

Mick Schumacher

Konečně se dočkal! Mladíček ve službách Haasu v Anglii získal své první body za osmé místo, když v závěru sváděl tvrdý souboj s Verstappenem, který jej mohl dostat až na pozici číslo sedm. Schumacher letos promarnil několik slibných šancí. Pro první body si paradoxně dojel až z 16. místa na startu. Formule 1 je zkrátka nepředvídatelná.

Sergio Pérez

A další povedená stíhací jízda. Mexičan musel brzy po startu do boxů na výměnu poškozeného křídla. Rychlost měl ale slušnou, postupně se prokousával polem a s přispěním safety caru a dalších faktorů z toho nakonec byly po pěkné bitvě v posledních kolech nečekané stupně vítězů.

Fernando Alonso

Páté místo a zapojení se do bitvy o stupně vítězů je pro Španěla určitě velkou satisfakcí. Alonso znovu ukázal svůj přehled a v chaotickém závodu vyždímal ze svého alpinu vše. Závěrečná bitva s Leclercem, Hamiltonem a Pérezem byla jedním z prozatímních nejlepších momentů letošní sezony.

Poražení

Charles Leclerc

V jednu chvíli se zdálo, že Monačan stáhne Verstappenův náskok v šampionátu o celých 25 bodů. Místo toho jich nakonec je jen šest. Co za to může? Nerozhodnost a nedostatečná rychlost rozhodování u Ferrari, který zbytečně dlouho otálelo s prohozením pozic svých jezdců v momentě, kdy je stíhal Lewis Hamilton. Leclercově rozezlení po závodě se tak nelze divit.

George Russell

Jednou to skončit muselo. Pravidelná umístění Brita v TOP 5 jsou minulostí, v Silverstone skončil v hromadné havárii ještě před první zatáčkou. Smůla, že se tak stalo zrovna na domácí dráze, kde měly Stříbrné šípy navíc rychlost na stupně vítězů, jak dokázal Lewis Hamilton.

Williams

Dlouho očekávaný upravený vůz Williamsu v rukách Alexe Albona v Anglii zrovna nezazářil. Naopak, kolega Latifi se starší specifikací byl po celý víkend rychlejší, byť kvalifikaci na mokru znemožnila odhalit skutečný potenciál nových dílů. A v závodě pak Albona vyřadila stejně jako Russella hromadná kolize hned po startu…

Daniel Ricciardo

Pomalý v tréninku, pomalý v kvalifikaci, pomalý v závodě. Ricciardo po závodě jen marně krčil rameny, neměl prý žádnou přilnavost a rychlost, navíc mu nefungoval systém DRS. Zkrátka další typický matný výkon v podání Australana. Co víc dodat…

AlphaTauri

Už to vypadalo, že Tsunoda se zbrklými manévry skončil a vyspěl. V Anglii ale opět ukázal záblesky svého starého já, když se srazil s týmovým kolegou. Po havárii v Kanadě na výjezdu z boxů jde o další hloupou chybu, kterou navíc připravil celý tým o šanci na slušné body.