Vítězové a poražení Grand Prix Turecka

Grand Prix Turecka byla závodem, který se zapíše do dějin. Lewis Hamilton vyhrál sedmý titul mistra světa, ovšem to, co se dělo za ním, bylo neméně zajímavé. Kdo z nedělní Velké ceny odešel jako vítěz a kdo jako poražený?

Štítky: GP Turecka Zveřejněno 16. 11 2020 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Lewis Hamilton

Před závodem ho většina fanoušků odepisovala, Brit ale ukázal, proč je mistrem světa. Rozvážnou jízdou a opatrným zacházením s pneumatikami se dokázal ze šestého místa dostat postupně do čela a zaslouženě zvítězil, čímž získal sedmý titul mistra světa a vyrovnal tak Michaela Schumacher. Nelze jinak než smeknout.

„Ztratil jsem kontrolu nad emocemi“, přiznal Hamilton

Sergio Pérez

Dlouho to vypadalo, že Mexičan bude sahat po vítězství, když mohutně stahoval náskok kolegy Strolla. Toho nakonec překonal (respektive Kanaďan byl uklizen z cesty), Péreze ale předjel výše zmíněný Hamilton. I tak to byla od Mexičana vyzrálá jízda, kterou dokázal, že si místo na startovním roštu zaslouží. Znovu navíc potvrdil, jak citlivý je k pneumatikám: jako jediný z čela vyjma Hamiltona dokázal dokončit s jediným pit stopem. „Ještě jedno kolo, a pneumatiky by explodovaly,“ přiznal po závodě.

Sebastian Vettel

V Turecku se sice spíše trápil a o rychlosti na jedno kolo nemohla být ani řeč, ale jakmile došlo na čtení závodu a práci s pneumatikami v proměnlivých podmínkách, Sebastian Vettel ukázal svoje zkušenosti. V prvním kole se posunul blízko čelu, v závodě za sebou pak držel Verstappena i Hamiltona. Třetí místo, které mu v závěru spíše spadlo do klína, bylo už jen třešničkou na dortu.

Němec přesto jedné věci lituje. Zhruba 20 kol před cílem zvažoval nasadit suché pneumatiky. Kdyby to udělal, mohl mít podle svých slov i na vítězství. „Asi to bylo tím, že se k tomu nikdo jiný odvážil a ke konci hrozil déšť. Ale jinak to byl intenzivní, celkem dlouhý, ale zábavný závod,“ okomentoval vítěz divácké ankety Pilot dne.

Charles Leclerc

Výkony obou jezdců Ferrari tentokrát stojí za to zmínit zvlášť. Zatímco Vettel se držel poblíž čela celý závod, Leclerc se propracovával startovním polem postupně. Z 14. místa se nakonec zapojil až do boje o druhé místo, leč o stupně vítězů tři zatáčky před cílem po probrzdění přišel, na což reagoval solidní porcí sebekritiky v týmovém rádiu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený FORMULA 1® (@f1)

Carlos Sainz

Nenápadným, ale přesto výborným výkonem se blýsknul španělský pilot ve službách McLarenu. Vždyť Sainz startoval až 16., nakonec vyjel krásné páté místo, což McLarenu pomůže v boji o třetí místo v Poháru konstruktérů.

„Začal jsem si věřit už při nájezdu na rošt, kdy jsem začal cítit přilnavost, což mi pomohlo s psychikou do závodu. Na startu jsem předjel šest aut a byl jsem schopný využít svoje staré dobré vlastnosti pro jízdu na mokru, což v sobotu nešlo,“ objasnil Sainz.

Poražení

Max Verstappen

Nizozemec dal zase jednou vzpomenout svoji horkokrevnou povahu, když za Sergiem Pérezem neudržel nervy na uzdě a zbytečně se roztočil. Místo boje o vítězství byl nakonec rád za šesté místo. „Na závod chci co nejdříve zapomenout,“ prohlásil vcelku logicky po jeho skončení.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený FORMULA 1® (@f1)

Lance Stroll

Kanadský závodník měl v Turecku dobře našlápnuto k tomu, aby umlčel všechny kritiky, kteří mu spílali za výsledky ve druhé polovině sezony. Po senzačním pole position Stroll udával tempo na čele, jenže po druhé zastávce u mechaniků mu vůbec nesedly nové přechodné pneumatiky a už se jen propadal pořadím. „Nechápu, co se stalo, nerozumím tomu,“ komentoval rozmrzele.

Lance Stroll přišel o velké vítězství

Nicholas Latifi

Druhý kanadský jezdec ve startovním poli zažil ve své premiérově sezoně v F1 snad nejhorší víkend a po spoustě smyků nakonec ani neviděl cíl. Už od startu nedokázal zajíždět potřebné tempo a brzy byl pozadu o celý okruh.

Valtteri Bottas

Vůbec nejhůře ze všech na tom ale byl Bottas. Jezdec Mercedesu se během závodu roztočil celkem šestkrát, a když od kolegy Hamiltona dostával celé kolo, málem s ním ještě kolidoval. Fin navíc prohrál titul, a tak lze Turecko označit jako jeho letošní nejhorší závod. „S autem nebylo všechno v pořádku, na rovince mi volant táhnul doleva,“ omlouval se Bottas, který se už zřejmě nemůže dočkat, až letošek skončí.

Stojí za zmínku

Celé startovní pole

I přes obtížné podmínky (kluzký asfalt a počasí) nebyla GP Turecka takovým chaosem, jaký fanoušci čekali. Vždyť na dráhu dokonce nevyjel ani safety car! Klobouk dolů před tím, jak jezdci své vozy zvládli.