Vítězové a poražení Grand Prix Turecka

Stejně jako vloni se závod v Turecku odehrál na osychající dráze, která však zcela oschnout nestihla. Pro vítězství si dojel Valtteri Bottas, o výhře (i prohře) však může hovořit celá řada dalších.

Štítky: GP Turecka Zveřejněno 10. 10 2021 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Valtteri Bottas

Zatímco loňská Velká cena Turecka byla pro Fina utrpením, když se šestkrát roztočil a skončil až 14., letos to byla jiná písnička. Bottas celý závod v poklidu kontroloval a v pozdějším souboji o první místo Leclerka na sjetých gumách hravě zdolal.  Předvádět podobné výkony častěji, možná by u Stříbrných šípů ještě rok setrval…

Max Verstappen

O víkendu, během kterého Red Bull na Mercedes nestačil, je druhé místo a vedení v šampionátu tím nejlepším možným výsledkem, ve který Max Verstappen mohl doufat. V kombinaci s Hamiltonovou smůlou je pak Nizozemec i přes „nevýhru“ zaslouženě v kategorii vítězů.

Sergio Pérez

V šesti předchozích závodech získal Mexičan jen 16 bodů. V Turecku ale Pérez předvedl solidní výkon, ubránil i Lewise Hamiltona a dojel si pro stupně vítězů, což se mu letos nestávalo nikterak často. Určitě bude doufat, že se pro něj jedná o začátek obratu.

Pierre Gasly

První body od Zandvoortu získal Francouz ve službách AlphaTauri. Gaslyho navíc poškodila penalizace z úvodu. Nebýt jí, mohl by v závěru zřejmě vyzvat na souboj i Hamiltona nebo Leclerka. I tak je šesté místo slušným počinem.

Carlos Sainz

Španěl v Turecku maximálně využil silného vozu Ferrari a zajel velmi dobrý závod po startu z konce startovního pole. Sainz si razil cestu středem pole a předvedl několik pěkných manévrů včetně velmi razantního předjetí Sebastiana Vettela. Opět dokázal, že má tendenci vynikat, když prší.

Poražení

Lewis Hamilton

Mercedes možná mohl stejně jako Esteban Ocon vyzkoušet strategii bez jediného pit stopu. Jenže rozhodnutí o zastávce u mechaniků znamenalo, že Hamilton na Verstappena nakonec ztratil 14 bodů. V tom nejlepším případě – kdyby Brit zůstal na dráze – to mohlo být bodů jen osm. Aby to jezdce s číslem 44 na konci roku nemrzelo…

Daniel Ricciardo

Po vítězství na Monze to opět vypadalo na typičtější letošní víkend Daniela Ricciarda, který byl po celou dobu takříkajíc v zemi nikoho. Po příšerné kvalifikaci a startu ze chvostu jako první přezul na intermediálky, což ale jeho rychlosti vůbec neprospělo.

Fernando Alonso

Pilot Alpinu se stal v první zatáčce nevinnou obětí, když zariskoval a vydal se na vnější stranu. Jenže o pár chvil později podobně sestřelil z dráhy Micka Schumachera. Konečné 16. místo není po páté příčce z kvalifikace ničím jiným než zklamáním.

Sebastian Vettel

Němec byl jediným, kdo v závodě zkusil zariskovat a obout suché pneumatiky. Za to mu patří respekt, jenže jeho rozhodnutí se ukázalo být jako zcela mylné. Pilot Aston Martinu několikrát vycestoval mimo dráhu, přezul zpět na přechodnou sadu a nakonec skončil až jako 18.

Mick Schumacher

Hodně bolestivý víkend pro syna sedminásobného šampiona. Schumacher se kvalifikoval jako 14. a déšť znamenal, že by v případě nehod druhých a s trochou štěstí mohl i ve slabém haasu pomýšlet na body. Jeho naděje ale utnul střet s Fernandem Alonsem. Po něm se Němec s poškozeným vozem propadl na poslední místo, do cíle závodu zdolal aspoň kolegu Mazepina.