Vítězové a poražení Grand Prix São Paula

Víkend plný mimořádných dramat skončil vítězstvím Lewise Hamiltona. Byli jsme svědky obratu v šampionátu? Dost možná ano. Ale za dvojicí Hamilton a Max Verstappen probíhá kupa dalších, stejně zajímavých bitev…

Štítky: GP Brazílie GP São Paula Zveřejněno 15. 11 2021 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Lewis Hamilton

Proti Britovi jako by se v Brazílii všechno spiklo. Z kvalifikace, kterou vyhrál, byl diskvalifikován. Do sobotního sprintu tak vyjel z chvostu pole. Prodral se sice do bodované desítky, jenže po předchozí výměně spalovacího motoru věděl, že do hlavního závodu zase klesne na její konec. Hamilton se však prodíral polem jako nůž máslem a vrcholem bylo předjetí Maxe Verstappena. Zaslouženým vítězstvím snížil ztrátu v šampionátu a vypadá to, že fanoušky čeká ještě drama.

Ferrari

Velký krok ke třetímu místu v Poháru konstruktérů, o které bojuje s McLarenem, udělalo v Brazílii Ferrari. Najednou se zdá, že Scuderia v roli třetího nejlepšího nemá soupeře. Na první dva týmy sice nestačí, ale ve zbytku pole nemá konkurenci. Pro Ferrari to byl pohodlný závod, jelikož získalo 19 bodů, zatímco McLaren zásluhou Norrise jen 1 bod.

Valtteri Bottas

Fin byl ve správný čas na správném místě. Nejprve se klidil z cesty Hamiltonovi a díky virtuálnímu safety caru se posunul před Sergia Péreze. Stříbrné šípy tak získaly cenné bodíky navíc do Poháru konstruktérů. V sobotním sprintu navíc Bottas uzmul vítězství, čímž omezil Verstappenův bodový příděl. Toto Wolff si musí mnout ruce radostí…

Alpine

Přestože má momentálně francouzská stáj horší auto než AlphaTauri, šance na páté místo v Poháru konstruktérů se nevzdává. Pierre Gasly sice dojel sedmý, piloti Alpinu ale skončili hned za ním, na osmé a deváté příčce. Bodovat s oběma vozy, to v závěru roku nevýrazný Alpine přesně potřeboval!

Poražení

Red Bull

Nemohl asi udělat víc, přesto z Brazílie pilot Red Bullu odjíždí jako poražený. Max Verstappen nedokázal získat vítězství ani v jednom ze dvou brazilských závodů, přestože Hamilton šel do víkendu s penalizací a posléze i diskvalifikací. Navíc to vypadá, že forma je momentálně na straně Mercedesu. Red Bull může mrzet i propad Péreze za Bottase, přestože Mexičan alespoň v závěru uzmul bod za nejrychlejší kolo.

Aston Martin

Po skvělém prvním kole Sebastiana Vettela to vypadalo, že by Aston Martin mohl atakovat Ferrari. Jenže posléze začalo jeho tempo uvadat, výsledkem je zklamání v podobě pozice č. 11. Kolegu Lance Strolla, který si v souboji s Yukim Tsunodou počínal, jako by neměl zpětná zrcátka, snad ani není nutné zmiňovat… Doslova, závod totiž nedokončil.

McLaren

Wokingu se sen o třetím místu v Poháru konstruktérů pomalu rozplývá. Ferrari má náskok 31,5 bodu a zbývají tři závody. Ten v Brazílii poznamenala smůla McLarenu. Lando Norris skvěle odstartoval, ale nešťastně si rozřízl pneumatiku o spoiler bývalého kolegy Sainze. Daniela Ricciarda zase ze slušné pozice odstavila technika.

Yuki Tsunoda

Japonec se opět ukázal ve svém kamikadze stylu, v kolizi se Strollem byl ale spíše nevinně. Ta každopádně zhatila celý Tsunodův závod, jelikož za ni inkasoval přísnou desetisekundovou penalizaci. V situaci, kdy AlphaTauri potřebuje každý bod, aby porazila Alpine v celkovém pořadí…