Vítězové a poražení Grand Prix Ruska

Závod na okruhu v Soči nepatří mezi jezdecky a divácky nejoblíbenější, přesto letošní Grand Prix nabídla dost zajímavých momentů. Kdo z Velké ceny Ruska 2020 vyšel jako vítěz, a kdo jako poražený?

Štítky: GP Ruska Zveřejněno 28. 09 2020 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Sergio Pérez

Mexičan byl v Rusku nejlepším jezdcem ze zbytku světa, když obsadil čtvrté místo, přestože jeho vůz nedisponoval aerodynamickými vylepšeními, která tým nasadil v předchozím závodě v Mugellu. Dobrý výsledek přišel pro Péreze v příhodnou chvíli: v době, kdy tým osočil (i když komentáře pak mírnil) z toho, že jej odříznul od aktuálních dat kvůli tomu, že jeho místo obsadí od příštího roku Sebastian Vettel. Pérez si tak jasně řekl o místo u jiné stáje.

Daniil Kvjat

Pod ruským pilotem se houpe sedačka, na jeho místo si dělá zálusk člen juniorky Red Bullu Yuki Tsunoda z F2. Kvjat se ale v domácím závodě předvedl v dobrém světle, na alternativní strategii (startoval na tvrdé sadě) dokázal dojet jako osmý, když porazil i týmového kolegu Pierra Gaslyho.

Antonio Giovinazzi

V Soči jako by se dařilo skoro všem, kteří nemají jisté místo pro příští rok. Antonio Giovinazzi, kterému hrozí nahrazení Mickem Schumacherem, lídrem F2, se prezentoval nenápadnou jízdou, která ho ale vynesla na jedenácté místo. Na body mu chybělo necelých třináct sekund, přesto se Ital stal nejlepším z jezdců týmů na chvostu pole.

Amazon nakoupí 1800 plně elektrických dodávek Mercedes pro doručování

Valtteri Bottas

Fin měl v Rusku velkou kliku v podobě penalizace Lewis Hamiltona, jinak by, objektivně říci, na vítězství asi neměl. Na startu se přesto dostal přes Maxe Verstappena a zaútočil i na Lewise Hamiltona (kterého nepředjel prý jen kvůli tomu, že mu do hledí narazil hmyz a Bottas tak neodhadl brzdný bod do zatáčky). Pak už zbývalo jen počkat, až Brit odbočí k mechanikům, aby si odpykal penalizaci, a dovést vůz do cíle.

Bottasovo „F**k you!“ bylo cíleno kritikům na sociálních sítích

Charles Leclerc

I s nepříliš konkurenceschopným vozem dokáže letos Charles Leclerc skoro až zázraky, v Rusku z toho bylo šesté místo (kolega Sebastian Vettel dojel až třináctý). Monačana nezastavila ani kolize s Lancem Strollem z prvního kola. „Měli jsme nějaká vylepšení, která mi pomohla dostat z auta více. Příští závod budeme mít další úpravy,“ slibuje Leclerc, pro nějž byl takový výsledek určitě jako polití živou vodou.

Poražení

McLaren

Ze slušných kvalifikačních pozic v první desítce nevytěžil McLaren v Rusku vůbec nic. Vše bylo dokonáno už v prvním kole. Carlos Sainz totiž ve druhé zatáčce vyjel z dráhy, jenže když se vracel vyznačenou cestou kolem ukazatelů, neodhadl rychlost, trefil zeď a sám se ze závodu vyřadil. Školácká chyba, kterou Španěl přiznal, ovšem jak také tvrdí: „Myslím si, že taková zatáčka by v šampionátu vůbec neměla být.“

Aby toho nebylo málo, přes trosky ze Sainzova vozu přejel Lando Norris, který tak preventivně musel do boxů. Tým jej přezul na tvrdou sadu, na které mladý Brit dojel pouze jako patnáctý.

Lewis Hamilton

Obrovskou neznalost pravidel nehodnou mistra světa ukázal v neděli Lewise Hamilton, když si před nájezdem na rošt zkoušel starty mimo vymezené území a do týmového rádia se pak divil penalizaci: „Kde v pravidlech je něco takového napsáno?“

Analýza: Proč se FIA rozhodla změnit názor na trestné body pro Hamiltona

V závodě si Brit dojel aspoň pro třetí místo, čímž odložil vyrovnání 91 rekordních výher Michaela Schumachera. Špatný den pak ještě podtrhl komentářem o tom, že se jej komisaři snaží úmyslně zpomalit…

Alex Albon

Po prvních stupních vítězů v Mugellu to byla v podání Alex Albona zase stará (letošní) známá písnička. Matný výkon v kvalifikaci i závodě, který navíc podtrhla penalizace pěti sekund za výměnu převodovky. Výsledkem byl jediný bod za desáté místo.

Esteban Ocon

Francouz měl závod v Rusku dobře rozjetý až do zastávky v boxech. Po ní se zasekl za Sebastianem Vettelem a přišel o pozici ve prospěch Sergia Péreze. Výsledné sedmé místo sice není na poměry Renaultu zlé, ale nezapomínejte, že v úvodu bojoval Ocon s kolegou Danielem Ricciardem, který dojel pátý…

Sebastian Vettel

Němec letos figuruje v sekci poražených pravidelně. Nejinak tomu je i po závodě v Rusku (kterému předcházela nehoda v kvalifikaci). Stačí se podívat na výsledky: Vettel dojel třináctý, se ztrátou 55 sekund na šestého Charles Leclerka, svého týmového kolegu. Němec se navíc vytasil s podezřením, že jej tým nechal déle na dráze, aby zpomaloval renaulty. „Nemám problém s nedostatkem přítlaku na zadní nápravě. Problémem je celé auto,“ má jasno Vettel.