Vítězové a poražení Grand Prix Ruska

Tohle byla zřejmě nejzábavnější Grand Prix Ruska od svého zavedení v roce 2014. Kdo spadá do kategorie vítězů a kdo do poražených, o tom tentokrát nejvíce rozhodl závěrečný déšť.

Štítky: GP Ruska Zveřejněno 27. 09 2021 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Lewis Hamilton

V úvodu závodu se zdálo, že pro Hamiltona se vyvíjí vše špatně. Byl zaseknutý za oběma mclareny a Verstappen se mu zezadu přibližoval. Po prvním pit stopu ale nasadil Brit zběsilé tempo, a když už se v závěru zdálo, že bitvu s Norrisem přece jen prohraje, zasáhlo počasí a chytré rozhodnutí Mercedesu přezout na přechodné gumy. Rekordní 100. vítězství tak bylo na světě.

Plakát od Automobilist: 100 vítězství Lewise Hamiltona

Max Verstappen

Druhé místo po startu ze chvostu pole a dva body ztráta na lídra šampionátu? Víc asi Max Verstappen po závodu v Rusku chtít nemohl. Stejně jako Hamilton na konci těžil z přezutí pneumatik, navíc odjíždí s vidinou možné penalizace za výměnu motoru, která by ještě mohla Brita do konce roku potkat…

Carlos Sainz

Španěl sice v úvodu odvedl dobrou práci na čele, jenže brzká zastávka ho dostala do těžké situace, až to vypadalo, že stupně vítězů budou mimo jeho dosah. Před příchodem deště byl čtvrtý, pro přechodné pneu zajel jako jeden z prvních, což mu pomohlo k zisku pódia. To je ještě důležitější s ohledem na bitvu Ferrari s McLarenem o třetí místo v Poháru konstruktérů.

Fernando Alonso

Jezdec Alpinu chytře využil úvodního kola, když se vydal mimo trať, vyhnul se kolizím a ani neztratil pozici. Bez potíží se pak držel ve středu pole, a když přišel déšť, ukázal svůj cit pro ovládání vozu. Konečné šesté místo bylo asi maximem možného.

Kimi Räikkönen

Finův návrat po onemocnění covidem byl jako z učebnice. Celý víkend byl o třídu výše než týmový kolega Antonio Giovinazzi a v závodě si dojel pro osmé místo – Icemanův nejlepší výsledek od Grand Prix Brazílie v roce 2019.

Valtteri Bottas

Na Bottasovo páté místo se dá pohlížet z více úhlů pohledu. S ohledem na to, že jej Mercedes chtěl využít jako překážku pro Maxe Verstappena a před závodem mu „dobrovolně“ vyměnil motor, jde ale spíše o úspěch. Fin, který Soči miluje, předváděl matnou jízdu, ale závěrečný déšť mu sedl. V kombinaci s chybami ostatních se totiž propracoval z pozice mimo body až na pátou příčku, proto si zařazení do kategorie vítězů zaslouží.

Poražení

Lando Norris

Tohle McLaren zabolelo… Norris měl rozjetý závod na vítězství, své vůbec první v F1, ale na základě chybné předpovědi týmu zůstal na mokré dráze na suchých gumách. Po bitvě je každý generál, ale ztratit takto naději na triumf, to je zkrátka pech!

Aston Martin

V závodě byly dva momenty, kdy se zdálo, že Aston zajede dobrý výsledek. Stroll po startu jezdil čtvrtý, ale vše pohřbila brzká zastávka u mechaniků. Vettel se zase začal prodírat polem vpřed, když přišel déšť, na suchých gumách ale zůstal až moc dlouho. Výsledkem jsou první dvě nebodované pozice…

Sergio Pérez

Mexičan mohl po Hamiltonově nepovedeném startu bojovat s Britem a pozdržet jej pro Maxe Verstappena. Jenže pomalá zastávka u mechaniků a nepřezutí na přechodné pneumatiky znamenaly jen další matný výsledek. Red Bull tak dost možná lituje svojí volby ponechat si Péreze i příští rok.

Charles Leclerc

Další z kategorie „zajel příliš pozdě na výměnu pneumatik“. Leclerc měl i přes penalizaci na roštu šanci na slušný přísun bodů, dešťová přeháňka je ale všechny smyla… Přitom stačilo zkopírovat taktiku kolegy Sainze a včas přezout na intermediálky.

AlphaTauri

Po mizerné kvalifikaci následoval mizerný závod pro tým AlphaTauri, který nedokázal podruhé za sebou využít hektických podmínek. 13. a 17. místo znamená, že stáj z Itálie ještě víc ztratila na svého rivala z Francie, tým Alpine.