Vítězové a poražení Grand Prix Rakouska

Domácí závod Red Bullu tentokrát paradoxně sednul nejvíce ferrari v rukou Charlese Leclerca. Za ním se ale děly věci! Více se dočtete v našem tradičním shrnutí.

Štítky: GP Rakouska Zveřejněno 11. 07 2022 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Charles Leclerc

Jako by letošní vítězství Ferrari a Leclerca nikdy nemohla proběhnout úplně v poklidu. V Rakousku se Monačan po odstoupení kolegy Sainze obával o svůj vůz, jemuž se zasekával plynový pedál. Ani to mu ale nezabránilo v dokončení závodu a hned trojnásobném předjetí lídra šampionátu Maxe Verstappena. Zejména úvodní manévr byl skutečnou lahůdkou.

Mercedes

V páteční kvalifikaci skončily oba Stříbrné šípy ve zdi. A přestože výkonnostně na Ferrari ani Red Bull pořád nestačí – Hamilton ztratil na Verstappena v cíli 40 sekund –, výsledkově se Mercedes zvedá. Třetí a čtvrté místo? Víc asi Hamilton a Russell od Rakouska chtít nemohli.

Esteban Ocon

Přestože Francouz sám popsal závod jako trochu nudný poté, co většinu času jel „v zemi nikoho“, konečné páté místo je nadstandardním výkonem. Ano, přispělo k němu odstoupení Péreze a Sainze, ale na to se historie neptá. Ocon navíc dojel pouze deset sekund za mercedesem v rukou George Russella.

McMurtry Speirling Electric Fan Car láme všechny rekordy v Goodwoodu

Mick Schumacher

Minulý závod Němec poprvé bodoval. V Rakousku situaci ještě vylepšil, když si dojel pro šesté místo. Dost možná jej zdravě naštvalo, že v sobotním sprintu jej tým nenechal předjet kolegu Magnussena, přestože Schumacher tvrdil, že má lepší rychlost. To prokázal v neděli, když opakovaně Dánovi dokázal poodjet na rozdíl několika sekund a zajistit si tak bezpečnou pozici do zbytku Grand Prix.

McLaren

Vzhledem k tomu, že se vozy z Wokingu kvalifikovaly na 15. a 16. místě, je konečné sedmé a deváté místo skoro zázrakem. Přestože mclareny neměly takové tempo, zvládly se ze středu pole postupně propracovat až na body. A na rozdíl od mnoha letošních závodů dokázal Ricciardo konečně držet s Norrisem krok.

Poražení

Carlos Sainz

Stačil týden na to, aby Španěl zažil zcela protichůdné pocity. Po první výhře v kariéře jel v Rakousku velice slušně, jenže během předjíždění Verstappena došlo k selhání pohonné jednotky. Bodový výpadek Sainze zřejmě definitivně odsoudil k tomu, že teď už bude v šampionátu hrát jen podpůrnou roli ve prospěch Leclerca.

Red Bull a Sergio Pérez

Podobně je na tom i mexický závodník. Před Rakouskem druhý muž průběžného pořadí kolidoval v úvodním kole s Georgem Russellem, a všechna namáhavá práce, kterou předvedl ve sprintu, přišla vniveč. S více než 50bodovou ztrátou na Verstappena už Pérez jen těžko něco udělá.

Red Bull navíc na domácím okruhu v porovnání s Ferrari výrazně ztrácel. Udělal chybu v nastavení, nebo Ferrari objevilo skoro až zázračné zlepšení? V posledních závodech totiž byla situace opačná.

AlphaTauri a Aston Martin

Nepříjemný závod pro oba týmy, které v souboji o sedmé místo v Poháru konstruktérů ztratily body na Haas. A svým způsobem se obě stáje zbrzdily vzájemně, když Gasly z dráhy vypoklonkoval Vettela, za což dostal penalizaci pěti sekund.

No a Tsunoda se Strollem byli natolik nevýrazní, že skončili daleko za body, i když Kanaďan zhruba v půli závodu vypadal díky alternativní strategii na to, že by nějaký ten bodík uzmout mohl. Jenže opak byl pravdou.