Vítězové a poražení GP Nizozemska

Max Verstappen na domácí dráze dominoval, čímž se vrátil do boje o titul – co vrátil, dokonce v něm převzal pozici lídra! Kdo další si za výkon v Nizozemsku zaslouží pochvalu, a koho by měli šéfové týmu raději pokárat?

Štítky: GP Nizozemska Zveřejněno 6. 09 2021 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Max Verstappen

Nizozemec se po triumfu na domácí dráze vrátil do čela šampionátu. V rozhodující chvíli na startu udržel vedení a po zbytek odpoledne rozvážnou jízdou kontroloval svůj náskok. Red Bull měl v Nizozemsku prokazatelně lepší formu než Mercedes, čehož Verstappen dokonale využil.

Pierre Gasly

Francouzův výkon v podobě čtvrtého místa, druhého nejlepšího umístění v prozatímní sezoně, je o to víc obdivuhodný, že za něj Gasly nevděčí odstoupení ostatních jezdců. Ze čtvrté příčky odstartoval a udržoval ji před oběma ferrari; krásná, přímočará jízda, díky které zase jednou nechal vyniknout svůj talent.

Alpine

Alpinu se v poslední době daří bodovat s oběma vozy, nejinak tomu bylo v Nizozemsku. Po startu spolu sice Alonso i Ocon bojovali, což mohlo skončit katastrofálně, oba ale dokázali udržet emoce na uzdě a odjet solidní závod. Ten vyšperkoval Fernando Alonso předjetím Sainze na ferrari v posledním kole.

Robert Kubica

S ohledem na to, že Polák se ke svezení v pátečních trénincích dostane spíše sporadicky a v Nizozemsku je ani neabsolvoval, počínal si jako náhrada za Kimiho Räikkönena více než slušně. Umístěním v první patnáctce splnil svoji roli rezervního pilota velmi dobře, když dokázal jezdit konzistentní časy na dráze, se kterou nemá zkušenosti.

Poražení

Mercedes

Stříbrné šípy tentokrát nedokázaly najít odpověď na tempo Maxe Verstappena, přestože zkusily rozdělit strategie mezi oba své piloty. Jenže všechna snaha byla marná a Mercedes se teď musí modlit, aby výkon z Nizozemska byl jen výjimkou. V opačném případě by pro něj boj o titul byl dost komplikovaný.

Sergio Pérez

Rozpačitý výkon z kvalifikace Mexičan nenapravil ani v úvodu závodu, když probrzdil při předjíždění Mazepina a musel předčasně do boxů. Od té doby sice předvedl několik hezkých manévrů a bral čtyři body za osmé místo. Ovšem s přihlédnutím k výsledku Verstappena se určitě nedá hovořit o dobrém výkonu.

McLaren

Vypadá to, jako by Zandvoort neseděl motorům Mercedes. Stejně jako tovární tým, tak i stáj z Wokingu se musela vypořádat s propadem výkonnosti. McLaren, který zásluhou Norrise obvykle okupuje příčky těsně pod stupni vítězů, se tentokrát musel spokojit s bojem až na chvostu první desítky.

Antonio Giovinazzi

Po sedmém místě v kvalifikaci – nejlepším dosavadním výkonu v F1 – byl Ital oslavován jako hrdina. Jenže start se Giovinazzimu příliš nevydařil, po ostré bitvě se Sainzem a alpiny se propadl na desáté místo. Závod mu pak zkazil defekt krátce po první zastávce v boxech.

Aston Martin

Do třetice trable pro stáj s motory Mercedes. Nalézt solidní formu z posledních závodů, to se ukázalo jako nemožný úkol také pro Aston Martin. Smolný víkend prožil zejména Vettel; v kvalifikaci byl zbrzděn haasy, v závodě se pak roztočil ve třetí zatáčce…