Vítězové a poražení Grand Prix Monaka

Velká cena Monaka 2021 potvrdila to, že se současnými vozy se dá v úzkých uličkách jen těžko předjíždět. Přesto se zrodilo hned několik zajímavých výsledků, na které se podíváme zblízka. Jak na ty dobré, tak i ty slabší...

Štítky: GP Monaka Zveřejněno 24. 05 2021 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Max Verstappen

„Nebyla to úplně zlá neděle.“ Těmito slovy Nizozemec okomentoval svoje premiérové vítězství v ulicích Monaka. Dost mírné tvrzení, jelikož se po dominantním výkonu v závodě dostal jak on, tak Red Bull do čela průběžného pořadí šampionátu. Jasně, kdo ví, jak by to bylo v případě, že by Leclerc nastoupil, ale štěstí přeje připraveným…

Carlos Sainz

Jediným, kdo s Verstappenem dokázal jakžtakž držet tempo byl po Bottasově vypadnutí Carlos Sainz. Výsledkem bylo druhé místo a první stupně vítězů pro Ferrari. Přesto byl Španěl trochu zklamaný: nebýt prý červené vlajky v kvalifikaci, měl na pole position a tudíž i na výhru… i tak je ale Sainz z jezdců, kteří změnili letos působiště, tím, jenž se nejrychleji na nový tým adaptoval.

Sebastian Vettel a Aston Martin

V Monaku se konečně v lepším duchu předvedl také britský tým. Vettel pátým místem získal první letošní body, díky osmé pozici Strolla Aston Martin bodoval dokonce oběma vozy a rázem se vyšvihl na páté místo v Poháru konstruktérů. Němec sice těžil hlavně z problémů druhých, ale díky dlouhému prvnímu stintu dokázal získat pozici ve prospěch Gaslyho a Hamiltona.

Lando Norris

Není divu, že McLaren s mladým Britem podepsal dlouhodobý kontrakt. Norris ve Wokingu zraje jako víno, což potvrdil dalšími stupni vítězů. Přestože v Monaku se McLarenu od prvního tréninku příliš nedařilo, Lando z vozu vymáčkl maximum a v závěru se ubránil i před Sergiem Pérezem. Jaký kontrast oproti kolegovi Ricciardovi, který si na nové auto stále zvyká a ani nebodoval.

Huawei se po mobilních telefonech zaměřuje na automobilový průmysl, představuje SF5

Sergio Pérez

Jen deváté místo v kvalifikaci, ale… čtvrté v cíli! Sergio Pérez se během víkendu v Monaku jen těžko dostával do tempa, ale podobně jako Sebastian Vettel se díky potížím ostatním a vhodné strategii nakonec posunul na dosah stupňů vítězů. Mexičan už skutečně musí zabrat, pět závodů, které si dal jako toleranci na zvyknutí si na nový vůz, je za námi.

Poražení

Charles Leclerc

Mohl to být velký příběh, nakonec z něj ale nebylo nic. Nejrychlejší čas v kvalifikaci a následná nehoda domácího jezdce sice přinesly pole position, technické potíže s hnací hřídelí nakonec ale Leclercovi nedovolily vůbec odstartovat do závodu, v němž by zřejmě měl šanci na výhru. Pilot Ferrari tak potvrdil to, že v Monaku má obrovskou smůlu…

Mercedes

Jen málokdy za posledních sedm let byl k vidění Mercedes v tak špatné formě. Valtteri Bottas jel sice druhý, jenže podle Tota Wolffa zastavil v boxovém stání u mechaniků nepřesně a špatný úhel pneumatické pistole na uvolnění kola pak strhl závit matky a zavinil Finův konec. Lewis Hamilton se do tempa během víkendu vůbec nedostal, v závodě byl plný frustrace a oproti kvalifikaci ještě několik pozic ztratil.

Daniel Ricciardo

Co může být horšího, než když kroužíte mimo body, zatímco váš kolega získá stupně vítězů? Zeptejte se Daniela Ricciarda, který ve svém mclarenu obsadil až dvanácté místo. Samozřejmě, Australan si v novém prostředí teprve zvyká, na Norrise ale zatím ztrácí opravdu významně.

Mick Schumacher

Před víkendem v Monaku kolovalo spoustu vtípků na adresu Nikity Mazepina. Nakonec to byl ale jeho týmový kolega, který boural, a to hned dvakrát. V závodě se Mick Schumacher sice odvážným manévrem před Rusa ve vlásence dostal, problémy s motorem v polovině závodu ho ale srazily na poslední místo.