Vítězové a poražení Grand Prix Monaka

Netradičně zajímavý závod v Monaku přinesl celou řadu překvapujících výsledků včetně vítěze. Sergio Pérez a Red Bull zaslouží maximální pochvalu. Na koho dalšího by se ale nemělo – ať už v pozitivním, nebo negativním smyslu – zapomenout?

Štítky: GP Monaka Zveřejněno 30. 05 2022 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Sergio Pérez a Red Bull

Kdo by si před více než deseti lety pomyslel, že z Péreze jednou bude vítěz monacké Grand Prix a historicky nejúspěšnější mexický pilot vůbec… Pilot Red Bullu v úzkých ulicích dokázal za sebou udržet trio jezdců, kteří měli pneumatiky v lepším stavu, a pomohl tak týmu k zisku důležitých bodů.

Mexičan si díky tomu zřejmě jednak zajistil místo i pro rok 2023 a navíc pomohl své stáji i kolegovi Verstappenovi k navýšení náskoku na čele obou šampionátů.

Fernando Alonso

Po nehodě v kvalifikaci a fázi závodu po červených vlajkách, kdy Španěl ve snaze šetřit střední sadu pneumatik jezdil úmyslně o dvě až tři sekundy na kolo pomaleji, je sedmé místo opětovným důkazem Alonsovy ohromné zkušenosti. Alpine tak bude mít těžké rozhodování, zda si Španěla ponechá, nebo dá šanci mladému Oscaru Piastrimu.

George Russell

Vloni přezdívaný „Pan sobota“ díky úspěšným kvalifikacím se slabým Williamsem, letos „Pan TOP 5“. Ano, i v Monaku dovezl Brit svůj mercedes dovézt do cíle v elitní pětce, stejně jako v každém prozatímním závodě sezony 2022. Zdá se, že Stříbrné šípy mají nového lídra…

Lando Norris

Těsně za Russellem dojel do cíle pilot McLarenu. Lando tak opět porazil Ricciarda, což v této chvíli už asi nikoho nepřekvapí. Z Brita se celkem nenápadně stává stálice a jeden z největších talentů. Dejte mu do ruky správnou techniku a může bojovat o titul.

Poražení

Charles Leclerc a Ferrari

Domácí prokletí Monačana pokračuje. Tentokrát sice závod v knížectví dokončil, jenže vlivem chybné taktiky Ferrari z prvního místa, na kterém jel s poklidem, klesnul až na čtvrté. Na příliš konzervativní strategii doplatil i Sainz, který mohl pomýšlet na výhru, nakonec ale skončil „jen“ druhý.

Lewis Hamilton

Loňský vicemistr je letos zatím s výjimkou úvodní Grand Prix Bahrajnu takřka neviditelný a s kolegou Russellem prohrává na celé čáře. V Monaku si vyjel až osmou příčku a opět jej potkala smůla v podobě kontaktu s Oconem, čímž si poškodil přední křídlo. A to po nepovedené kvalifikaci Hamilton hlásal, jak by si přál déšť…

Esteban Ocon

Francouz podobně jako Hamilton dostal na frak od týmového kolegy. Až do kontaktu s Britem to vypadalo na body, jenže pak přišla penalizace a výsledné dvanácté místo. Obrana v takovém bodě závodu byla až zbytečně agresivní.

Mick Schumacher a Haas

Mladý Němec stále čeká na své první body v F1. Na kontě má místo toho další milionovou havárii, za kterou ho Haas asi nepochválí. Sám Schumacher prozradil, že za smykem stálo najetí do mokré stopy, ideální stopu prý minul asi o deset centimetrů.

V kombinaci s vypadnutím kolegy Magnussena kvůli technice jde o další víkend hodný zapomnění.