Vítězové a poražení Grand Prix Miami

Dění na trati premiérové Velké ceny v Miami se sice nevyrovnalo bujarým akcím mimo okruh, ale i tak nabídlo celou řádku zajímavých výkonů – v tom pozitivním i negativním slova smyslu.

Štítky: GP Miami Zveřejněno 9. 05 2022 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Max Verstappen

Co naplat, u Red Bullu ví, že musí dotahovat bodovou ztrátu na Ferrari způsobenou mechanickými závadami. A v Miami to byla pro Verstappena krasojízda, kterou potvrdil úctyhodnou bilanci – Nizozemec vyhrál každý letošní závod, který dokončil. Po jezdeckých i technických chybách v pátek, po kterých neměl tolik natrénováno, je výhra o to hodnotnější.

George Russell

Přesně podle přísloví štěstí přeje připraveným se George Russell díky pozdnímu safety caru udržel s alternativní strategii na bodech. Co na bodech, Brit skončil v nejlepší pětici, což se mu povedlo ve všech závodech prozatímní sezony, nikdo jiný není tak konzistentní!

Esteban Ocon

Po ráně do zdi v tréninku a kvalifikační absenci se nezdálo možné, aby Francouz bodoval. Pilot Alpinu ale díky dlouhému stintu na tvrdých pneumatikách a následnému výjezdu safety caru mohl v závěru nasadit měkkou sadu, se kterou se s přispěním chaosu kolem dostal ze středu pole dostal až na osmé místo.

Alex Albon

Vypadá to, že po zbytek roku budeme pilota Williamsu vídat s obarvenou hlavou na červeno. Právě po tomto módním výstřelku v Austrálii získal Albon první bod. V Imole se barva začala ztrácet a bylo z toho 11. místo. Pro GP Miami tak Albon znovu svoji kštici obarvil a po chaotickém závěru si dojel pro dva body za deváté místo!

Miami

Ať si o festivalovém pojetí Grand Prix Miami myslíte cokoliv, nutno uznat, že tato událost rozhodně vyvolala ve světě zájem. Závod nakonec po slabším úvodu také nezklamal a nabídl dostatek dramat a vzrušení. Velká odměna po všech strastiplných letech, kdy už to vypadalo, že ani novému vedení se nepodaří F1 do Miami dostat. Las Vegas příští rok bude mít co překonávat…

Poražení

Ferrari

A zejména Charles Leclerc. Ano, prohra to byla těsná a Carlos Sainz se opět vrátil na stupně vítězů, takže poražení je příliš tvrdé označení, ale… Ferrari s Red Bullem prohrálo už dva závody po sobě, ve kterých byli prostě loňští šampioni rychlejší. Pokud to tak půjde dál, bodový náskok Scuderie nebude mít dlouhého trvání.

Mick Schumacher a Haas

Miami nebylo milostivé ani k „B-týmu“ Ferrari. V jednu chvíli to vypadalo, že oba vozy by mohly skončit na bodech, jenže Schumacher, který se po safety caru musel bránit na staré sadě tvrdých pneumatik, nešťastně kolidoval se svým mentorem Vettelem a na první body musí stále čekat. Mnozí už tak o Němcově talentu začínají pochybovat. A Magnussen zase při stíhání soupeřů na měkké sadě přišel o šanci při kontaktu se Strollem.

Aston Martin

Když už se po kvalifikaci zdálo, že je britská stáj venku z krize díky oběma vozům na hranici TOP 10, přišlo v den závodu opět neštěstí. Problémy s teplotou paliva znamenaly pro oba vozy start z boxů. Astony sice držely slušné tempo, ale Vettelovi závod zhatila kolize se Schumacherem a kontaktům se nevyhnul ani Stroll. Jeho konečné 10. místo je tak malou útěchou, bodů mohlo být mnohem víc.

McLaren

S týmem z Wokingu to letos z hlediska formy je jako na horské dráze. Zatímco na Imole z toho byly stupně vítězů, v Miami se Ricciardo trápil na pozicích za body a Norris se po špatném odhadu vyřadil vlastní chybou. Ani do té doby však neměl Brit závod rozjetý na slušný bodový příděl.

AlphaTauri

Ani dva vozy v první desítce na startu nepřinesly italské stáji bodový příděl. Yuki Tsunoda se totiž hned po startu propadl na chvost a Gasly později fatálně kolidoval s Norrisem. AlphaTauri by urychleně mělo najít řešení svých potíží – solidní kvalifikační rychlost totiž opakovaně nedokáže proměnit do slušného závodního tempa.