Vítězové a poražení Grand Prix Miami

Velká cena Miami 2023, která nebyla zdaleka tak procesní záležitostí, jak se někteří obávali, se nesla hlavně ve znamení nápravy škod z kvalifikace. Komu se podařilo svoji pozici vylepšit, a kdo se naopak posunul směrem dozadu?

Štítky: GP Miami Zveřejněno 8. 05 2023 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Max Verstappen

Nizozemec na sebe vzal plnou odpovědnost za chybu v kvalifikaci, kvůli které skončil na devátém místě. Vše ale napravil strhujícím úvodním stintem, díky němuž se po zastávce v boxech dostal do pozice, v níž mohl předjet týmového kolegu Sergia Péreze.

Byla to prostě mimořádně dobrá jízda a brilantně konzistentní jízda, díky které se zdá téměř jisté, že Verstappen letos získá třetí titul.

Fernando Alonso

Čtvrté stupně vítězů z prvních pěti závodů jsou pro Alonsa a Aston Martin skvělou vizitkou. Alonso v úvodním stintu udržel na uzdě krajana Carlose Sainze, po zastávce v boxech se mu podařilo vrátit se na správnou pozici a poté svůj náskok před pronásledovateli ještě navýšil.

A to ještě na velkoplošných obrazovkách stihl sledovat počínání kolegy Lance Strolla!

Mercedes

Výsledek, který by se ještě nedávno zdál pro Mercedes jako katastrofa, byl v Miami ideálním tvrdě vybojovaným odrazovým můstkem do rozhodujícího víkendu v Imole, kde Stříbrné šípy plánují velkou revoluci vozu. Čtvrté a šesté místo je po nepovedené kvalifikaci alespoň malou, avšak nyní tak potřebnou útěchou.

Kevin Magnussen

Dán se statečně bránil Leclercovi na ferrari celých 38 kol, nakonec z toho bylo působivé desáté místo. Bod, který získal se ctí.

Poražení

Sergio Pérez

Mexičan vstupoval do víkendu s optimistickými řečmi o svých šancích na titul, jeho poněkud náhodná pole position slibovala potenciální změnu na čele bodovací tabulky, ale jakmile ho Verstappen začal na starší sadě pneumatik předjíždět, bylo hotovo.

Pérez předvedl solidní obranu, ale proti daleko lepšímu jezdci Red Bullu byl uplynulý víkend reálně bezbranný.

Ferrari

Po povzbuzení z Baku to byl pro Ferrari drsný návrat do reality. V tempu na jedno kolo na měkkých pneumatikách vlastně nebylo tak daleko od Red Bullu. Za jakýchkoli jiných okolností se ale ani nepřiblížilo.

Ačkoli Magnussenovo závodní umění bylo působivé, to, že Leclerc zůstal tak dlouho za ním, bylo pro Ferrari nesmírně trapné, stejně jako propad Sainzova tempa po přechodu ze středních pneumatik na tvrdé.

Lance Stroll

Alonso porazil Strolla v každé kvalifikaci i závodě v této sezóně, ale zatím mezi nimi nebyl tak propastný rozdíl jako o víkendu v Miami. Z velké části za to může fakt, že Stroll v Q1 absolvoval pouze jednu jízdu – rozhodnutí, které se mu vymstilo, jelikož byl vyřazen.

První dlouhý stint absolvoval na tvrdých pneumatikách, poté přešel na střední pneumatiky a dojel několik vozů, aby se posunul na 12. místo. Slušný posun, jenže Alonso dojel třetí. A Aston Martin potřebuje každý bod v boji o druhé místo v Poháru konstruktérů.

McLaren

Na špatnou kvalifikaci doplatil i klasický britský tým. Pouhý jeden závod po prvním z aktualizačních balíčků, o kterých McLaren věří, že napraví chyby ze zimy, prožil tým naprosto příšerný víkend v Miami, během kterého nepředvedl vůbec žádné tempo.

Nejhorší je, že za tím nestálo žádné neštěstí nebo další okolnosti. McLaren jednoduše nedostal vůz do Q2, protože jeho vozy nebyly dostatečně rychlé na to, aby se do Q2 dostaly. Celý závod se pohyboval blízko zadních pozic – 17. a 19. místě bylo jeho adekvátní tempo.