Vítězové a poražení Grand Prix Maďarska

Co nabídl závod na okruhu Hungaroring, kdo v něm uspěl a kdo propadl? To vše se dočtete v našem tradičním pozávodním hodnocení.

Štítky: GP Maďarska Zveřejněno 31. 07 2022 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Max Verstappen

Není nic lepšího, než zvrátit katastrofu z kvalifikace tím, že si dojede pro vítězství jednou z nejlepších jízd své dosavadní kariéry, zatímco váš hlavní rival v boji o titul přijde vinou taktiky o 13 bodů.

Verstappen tak do letní pauzy míří s náskokem už 80 bodů a pokud to tak půjde dál, brzy jej budeme moci titulovat dvojnásobným šampionem.

Mercedes

Stříbrné šípy se přetahují o druhé místo v Poháru konstruktérů – což sice také hodně vypovídá o týmu, proti kterému bojují (Ferrari), ale i tak je to po zpackaném startu sezony opravdu působivý obrat.

Oba jezdci shodně tvrdili, že měli na to bojovat o vítězství, ale Red Bull je zkrátka rychlejší a dvojnásobné umístění na bedně je pro Mercedes povzbudivým výsledkem.

Lando Norris

Brit byl v Maďarsku opět výjimečný, když se v úvodu držel na skvostném čtvrtém místě. To, že nakonec skončil 78 sekund za vítězem, je prostě smutným odrazem stavu formule 1, ve které jsou přední tři týmy a dál mezera jako hrom. Ale Lando Norris je momentálně tím nejlepším ze zbytku světa.

Sebastian Vettel

V týdnu, kdy Němec oznámil odchod do důchodu, bylo 18. místo v kvalifikaci – jeho nejhorší výsledek na Hungaroringu od roku 2007 – sotva výsledkem, který by si přál. Po startu pak navíc došlo na kolizi s Albonem. Od tohoto momentu to ale bylo už jen lepší! Vettel se dokázal přiblížit až ke Strollovi, kterého v souboji o poslední bod předjel a oplatil mu tak události z Francie.

Poražení

Ferrari

V pátek první a třetí místo. V sobotu druhé a třetí. V neděli čtvrté a šesté. To je prostě typické Ferrari…

Přezutí Leclerca na nefunkční tvrdou sadu a následný přechod na nejměkčí směs byly už jen vrcholem pomyslného ledovce. Co že to říkal šéf Scuderia Binotto po Francii? Že nevidí důvod, proč by Ferrari nemohlo zbylých deset závodů vyhrát? My bychom minimálně jeden měli…

Outsideři

Alfa Romeo, AlphaTauri a Williams zažívají bodové žně. Alfa se na bodovaných místech neobjevila už čtyři závody, AlfaTauri pět a Williams dokonce osm podniků. Všechny tři týmy vypadaly v různých fázích víkendu dobře, ale žádný z nich se nakonec nedostal k tomu, aby si z Maďarska něco odvezl.

Daniel Ricciardo

A na závěr staří známí. Australan se sice po předjetí obou alpinů držel na dosah kolegy Norrise, ale po přezutí na tvrdou sadu, na které si dle svých slov připadal jako na ledě, byl ztracen. Kolize se Strollem a pětisekundový trest pak definitivně pohřbily naději na body.

Haas

Americká stáj do Maďarska dovezla velké úpravy, které nasadila na Magnussenův monopost, jenže to nebylo nic platné. Oba jezdci po celý víkend neměli potřebné tempo a bojovali zejména na chvostu. Kam se poděly skvostné časy v podobě šestého místa z Rakouska?