Vítězové a poražení Grand Prix Japonska

Japonská Grand Prix letošního roku se do historie zapíše jako závod, kde byl Max Verstappen korunován mistrem světa. Ale také jako podnik plný zmatků a nesmyslných rozhodnutí. I ta se promítla do našeho hodnocení.

Štítky: GP Japonska Zveřejněno 9. 10 2022 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Max Verstappen

Zkrácený závod se zmatky s udělováním bodů určitě není ideální způsob, jak získat titul, ale na to se historie neptá. Verstappen v Suzuce znovu potvrdil pověst závodníka, který disponuje talentem pro jízdu na vodě, a s poklidem si dojel pro prvenství, jež mu zajistilo druhý triumf v královně motorsportu.

Esteban Ocon

Oproti tragickému vystoupení v Singapuru se v Japonsku předvedl Alpine ve skvělé formě. Zejména Esteban Ocon se blýsknul čtvrtým místem, díky čemu se stáj vrátila na stejnou příčku v Poháru konstruktérů, o kterou bojuje s McLarenem.

Sebastian Vettel

Němcova jízda v Suzuce začala v neděli zle, když se roztočil v první zatáčce a propadl se na chvost startovního pole. Na svém oblíbeném okruhu však Němec zúročil zkušenosti, když po restartu jako první přezul na rychlejší přechodné pneumatiky a probil se polem až na konečné šesté místo.

Nicholas Latifi

Kanadský závodník byl letos většinu času spíše pro smích, v Japonsku však předvedl slušný výkon, když napodobil Vettela a prakticky ihned po restartu přezul na pneumatiky do přechodných podmínek. To jej vyneslo až na bodované pozice, které udržel do cíle, což se mu podařilo letos vůbec poprvé.

Poražení

Ferrari

Zatímco Carlos Sainz zahodil šanci na stupně vítězů už v prvním kole, kdy se nechal nachytat zrádnými podmínkami, Charles Leclerc se i přes dobrý start nedokázal probít přes Maxe Verstappena. A přestože se závod výjimečně odešel bez většího kiksu ze strany Ferrari, Leclerc chyboval v úplně poslední šikaně poslední okruhu a po penalizaci klesl na třetí místo, což Verstappenovi zajistil titul.

Mercedes

Déšť a Sainzova havárie v úvodním kole měly dát Mercedesu příležitost získat zpět nějaké body na Ferrari v teoretickém souboji o druhé místo v Poháru konstruktérů. Místo toho však strávili Hamilton s Russellem většinu času bojem ve středu pole. Brit uvízl za Oconem a Russell se musel prokousávat polem po dvojité zastávce v úvodu.

McLaren

V Singapuru si britská stáj zajistila náskok na čtvrtém místě v Poháru konstruktérů nad Alpinem, v Japonsku to ale byla úplně opačná písnička. Výsledkem byl jediný bod, který získal Lando Norris díky desáté příčce, a – jak už jsme psali výše – propad na páté místo za Francouze…

Haas

Jak ukázal Latifi s williamsem, Suzuka byla ideální příležitostí pro úspěch týmů ze chvostu pole, tu ale Haas promarnil. Magnussen byl celou dobu bezradný a k bodům se ani nepřiblížil. Schumacher se chytře dostal do čela, když zůstal jako jediný na pneumatikách do extrémního mokra a doufal v nehodu soupeřů a výjezd safety caru. K tomu ale nedošlo a Němec tak musel stejně jako ostatní do boxů, kvůli čemuž se propadl až na konec výsledkové listiny.

AlphaTauri

Nepříjemnou zkušenost za sebou mají oba jezdci italské stáje. Yuki Tsunoda ve své vůbec první domácí Velké ceně nebodoval, ještě hůře na tom byl Pierre Gasly. Ten se totiž musel po startu z boxů a dohánění startovního pole vyhýbat vyprošťovacímu vozidlu přímo na dráze, což okomentoval výstižnými slovy: „Mohl jsem se zabít…“

Formule 1

Na Grand Prix Japonska 2022 bylo bohužel mnoho věcí prostě špatně. Suzuka ukázala zbytečnost pneumatik do extrémního mokra, které nefungují, hazard s bezpečnostní pilotů, když ředitelství závodu vyslalo na dráhu vyprošťovací vůz, zatímco jezdci stále kroužili na dráze – jako by všichni zapomněli, co se na stejném místě stalo v roce 2014 Julesi Bianchimu… No a závěrečná zmatky kolem udělování bodů byly pomyslnou třešničkou na dortu.