Vítězové a poražení Grand Prix Itálie

Závod v chrámu rychlosti na Monze nenabídl možná úplně nejzajímavější podívanou, přesto by ale byla škoda nepodívat se detailněji na výkony pilotů a týmů, kteří zaujali – a také naopak.

Štítky: GP Itálie Zveřejněno 12. 09 2022 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Max Verstappen

Nizozemec kráčí vstříc druhému titulu a je jasné, že v tuto chvíli ho nic nezastaví. Přestože se před víkendem spekulovalo, že Verstappen ještě v Monze nestál ani na stupních vítězů, od začátku závodu bylo jasné, že tahle statistika dostane na frak. Už ve druhém kole byl pilot Red Bullu po startu ze sedmého místa třetí!

Ačkoliv nelze předvídat, jak by dopadl případný restart, lehkost, s jakou Verstappen v polovině závodu odolával tempu Charlese Leclerca, byla úchvatná. Výsledkem je pět výher v řadě!

Carlos Sainz

Těžko říci, jaké bylo Španělovo tempo vůči Leclercovi a jestli by se týmovému kolegovi vyrovnal. Ale odvážný manévr na Sergia Péreze a předjíždění jednoho vozu za druhým po startu ze středu pole, to Španělovu poněkud pošramocenou reputaci alespoň kapku vylepšilo. Za daných okolností zřejmě nemohl chtít více.

Nyck de Vries

Pokojně si vychutnával kávu, když se dozvěděl, že musí zaskočit za nemocného Alexe Albona. Taková byla premiéra nizozemského mladíka v F1, která skončila ziskem bodů! A to do vozu stihl usednout až ve třetím tréninku… Nizozemsko tak má zřejmě další talent na cestě. O jak složitou šlo událost, to naznačila pozávodní vysílačka, ve které si de Vries stěžoval na tak velkou bolest ramen, že mu z kokpitu museli pomáhat mechanici.

Zhou Guanyu

Čínský pilot sice nebyl schopný předjet de Vriese a získat deváté místo, ale aspoň ukončil šest závodů trvající čekání Alfy Romeo na zisk bodů. Kvůli penalizaci, kterou dostal Valtteri Bottas za překročení povoleného počtu komponent, byl nováček jedinou nadějí na úspěch. S tlakem se ale vypořádal slušně.

Poražení

Stratégové Ferrari

Fakt, že Leclerc se v posledním stintu Verstappenovi nepřiblížil ani o píď, dokazuje, že Scuderia neměla nikdy reálně na to domácí závod vyhrát. I přesto byla taktika Ferrari diskutabilní a výsledek by byl možná odlišný, kdyby Leclerc zůstal na stejné strategii jako pilot Red Bullu. Monačan se svého týmu zastával s tím, že nešlo o chybu, úplně přesvědčivě ale nezněl. Nakonec situaci ohodnotil výstižně jako smolnou. Smůla se letos lepí na paty Ferrari opravdu dost…

Daniel Ricciardo

Australan potvrdil smutný trend platící na Monze od roku 2019, v rámci kterého vždy vítěz z předchozí roku následující ročník odstoupí. Po startu z druhé řady bylo jasné, že Ricciardo nemá rychlost. Vrcholem všeho bylo, když jej tým odklidil z cesty rychlejšímu Norrisovi.

Alpine

Série dobrých výkonů francouzské stáje je u konce. Alonso se sice v kvalifikaci dostal do Q3, ale technika ukončila jeho snahu o zisk bodů. A Ocon zase neměl potřebnou rychlost, když nedokázal zdolat de Vriese na deváté příčce. Alpine tak může těšit alespoň to, že McLaren, se kterým bojuje o čtvrté místo v Poháru konstruktérů, do cíle dostal pouze jedno auto.

Nicholas Latifi

Kanaďan čelí dlouhodobé kritice a tvrzení, že je v F1 jen proto, že si za sedačku platí. Po víkendu na Monze je jasné, že jeho čas v královně motorsportu by měl rychle skončit. V kvalifikaci i závodě prohrál s týmovým kolegou, který v nejvyšší kategorii debutoval!