Vítězové a poražení Grand Prix Emilia Romagna

Závody na osychající dráze jsou vždycky zajímavé. I na Imole nechaly proměnlivé podmínky některé piloty vyniknout, jiní však propadli.

Štítky: GP Emilia Romagna Zveřejněno 25. 04 2022 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Max Verstappen a Red Bull

Dominantní výkon byl přesně to, co Verstappen potřeboval po hořkém odstoupení z Grand Prix Austrálie. Nizozemec si jen těžko mohl přát hladší neděli: odstartoval mnohem lépe než v sobotu a na jakékoliv sadě pneumatik se dokázal soupeřům bez potíží vzdalovat.

Red Bullu se navíc zadařilo i s druhým autem, když Sergio Pérez po nepovedené kvalifikaci postupně přes sprint a hlavní závod vystoupal až na konečné druhé místo. Silná pozice, kterou před víkendem v Imole mělo Ferrari, najednou začíná ztrácet obrysy…

Lando Norris

Prachbídný začátek sezony v podání týmu z Wokingu je, zdá se, zapomenut. McLaren minimálně v rukou Landa Norrise fungoval v těžkých podmínkách tak bezchybně, že z toho nakonec bylo třetí místo a stejně jako vloni stupně vítězů. Norris sice může děkovat ukvapenému Leclercovi, faktem ale je, že McLaren na rozdíl od jiných týmů ze středu pole brilantně využil proměnlivých podmínek.

George Russell

I když nebojují o vítězství, nováček v Mercedesu si zatím šampiona Lewise Hamiltona podává jako starý mazák. Mladý Brit letos jako jediný dokončil všechny závody v elitní pětce. V Imole i přes bídnou kvalifikaci tento počin Russell zopakoval, zatímco Hamilton skončil mimo bodovanou desítku. Díky tomu to vypadá, že při jízdě v čistém vzduchu není vůz Mercedesu tak zlý, avšak zatím hlavně v rukou Russella. Hamilton proti němu působí poněkud bezzubým dojmem…

Yuki Tsunoda

Japonec letos dokáže nepříznivé okolnosti proměňovat v pozitivní výstup. V pátek vypadl v Q1, v sobotu se ale ve sprintu propracoval na 12. místo. No a v hlavním závodě na Imole si pilot AlphaTauri dokázal proklestit cestu polem až na sedmou příčku! V záludném závodě podal jeden z nejlepších dosavadních výkonů a zaslouženě skončil i před zkušenějším kolegou Pierrem Gaslym.

Aston Martin

Kámen ze srdce spadl tradiční britské stáji. Sebastian Vettel i Lance Stroll totiž letos poprvé dojeli – navíc oba – na bodovaných příčkách. Vettel se dokázal procpat na osmou pozici, ale na rozdíl od sprintu se nepropadl pořadím dolů. Stroll pak potvrdil, že defenzivní jízda je jednou z jeho největších předností. Výsledkem je slibných pět bodů!

Poražení

Ferrari

Když už se po čtvrtém místu zdálo, že Carlos Sainz je opět na správné cestě, potkala Španěla nešťastná kolize s Ricciardem a opětovné odstoupení v úvodu velké ceny. A jelikož v závěru chyboval i zbytečně Leclerc, když se snažil ukořistit druhé místo od Péreze, Ferrari místo velké porce získalo na domácí dráze bodů jen osm. Poněkud chabý výsledek na tým s papírově nejrychlejší formulí…

Lewis Hamilton

Nemastný neslaný byl během celého víkendu na Imole výkon Lewise Hamiltona. Mercedes se sice veřejně sedminásobnému šampionovi omluvil za nízkou kvalitu vozu, faktem ale je, jak už jsme zmínili, že Russell s ním jel více než slušně. Ví to i Hamilton, který v půlce letošních závodů na kolegu nestačil, a tak se za svůj výkon také omluvil.

Daniel Ricciardo

Prolomí někdy Australan začarovaný kruh, ve kterém se od angažmá v McLarenu pohybuje? Když už to vypadá, že se Ricciardovi zadařilo (šesté místo ve sprintu), přijde opět katastrofa, tentokrát se stal viníkem kolize, jež ho poslala na konec startovního roštu. Kde víceméně zůstal po zbytek GP Emilia Romagna.

Mick Schumacher a Fernando Alonso

Zatímco kolega Magnussen v Haasu září, Schumacher kupí jednu chybu za druhou. Ty nejsou nijak vážného charakteru (až na nehodu v kvalifikaci v Džiddě), ale v konečném efektu Haas připravují o slušnou porci potenciálních bodů. Smyk v úvodním kole byl zbytečný, stejně jako ten pozdější po ukvapeném návratu po vyjetí mimo trať. Z desátého místa na startu se tak Němec postupně propadal níž a níž…

Na jeho minelu z úvodního kola doplatil také Fernando Alonso, jemuž pilot Haasu rozpáral pravou bočnici a Španěl musel odstoupit. Pro Alpine, jež má potenciál na boj těsně za stupni vítězů, to byla velká rána.