Vítězové a poražení Grand Prix Belgie

Závod se Spa-Francorchamps roku 2022 se do historie zapíše především dominantní stíhací jízdou Maxe Verstappena. I za ním se ale děly zajímavé věci.

Štítky: GP Belgie Zveřejněno 29. 08 2022 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Max Verstappen

Vítězství jezdců po startu mimo první desítku není v F1 až takovou vzácností. Ovšem zvítězit po startu mimo první desítku s takovou lehkostí, jako v neděli předvedl Max Verstappen? To už je jiný příběh. Samotný Nizozemec přiznal, že to byl zřejmě nejdominantnější závodní výkon v jeho kariéře. Jezdec Red Bullu tak má směle nakročeno k zisku druhého titulu v řadě. Radost může mít i Pérez, jehož forma se zvedá a stáj tak může pomýšlet i na prvenství v hodnocení týmů.

Alpine

Stačilo málo a závod pro francouzský tým skončil katastrofou. Vždyť v úvodním kole Alonso kolidoval s Hamiltonem a Ocon byl vlivem penalizace hluboko v poli. Oba se však udrželi ve hře a Španěl dokonce po strategickém fiasku Ferrari porazil Charlese Leclerca, když skončil pátý. Ocon pro změnu předvedl úchvatné dvojité předjetí při vjezdu do Les Combes a dojel jen 2,4 sekundy za Alonsem.

Sebastian Vettel

Němec ve svém posledním působení ve Spa těžil hlavně z penalizací soupeřů, jinak vypadl už v první části kvalifikace. V závodě ale dokázal poskočit ještě o pár příček vpřed a nakonec ukázal solidní rychlost, a držel se na trochu osamoceném pátém místě. Nakonec se sice neubránil Leclercovi a oběma alpinům, i tak ale více než dobrý výkon ze strany čtyřnásobného šampiona.

Pierre Gasly

Francouze připravil start z boxů o solidní osmé místo na startu, i tak dokázal dovézt vůz do cíle na devátém místě. Agresivní brzký pit stop a dvě zastávky u mechaniků mu v kombinaci s Albonem, který špuntoval pole za ním, dopomohly k prvním bodům od Baku v těžkém roce.

Alex Albon

Brit se blýskl už šestým místem v kvalifikaci, o němž ale bylo jasné, že jej nedokáže udržet až do konce. Williams tak sáhl k dřívějším pit stopům a Albon pak díky vysoké maximální rychlosti blokoval ostatní. A vida, bod za desáté místo byl na světě!

Poražení

Ferrari

Carlos Sainz toho v neděli ve Spa moc nepokazil, ovšem během celého víkendu ani zdaleka nepatřil k nejrychlejším, zejména v porovnání se Sergiem Pérezem, se kterým je s ohledem na jejich pozice v týmech srovnáván.

Za risk s Leclercem v závěru asi nelze Ferrari pranýřovat, opět se ale potvrdilo, že smůla se letos Italům lepí na paty. A stíhací jízda Monačana nedopadla ani zdaleka tak dobře jako u jeho hlavního rivala Verstappena.

Lewis Hamilton

Okruh v Belgii k Hamiltonovi není zrovna přívětivý. Jistě, několikrát na něm už vyhrál, ale ve spousta případů také odstoupil, většinou po kolizi z úvodního kola. Z letošního karambolu si navíc zřejmě přiveze do Nizozemska penalizaci, protože motor jeho mercedesu je zřejmě poškozený.

Navíc se zdá, že Stříbrné šípy už v letošním roce nestihnou napravit chyby vzniklé při návrh vozu.

McLarenu

Nedobré tempo měl také McLaren, který se nedokázal vyrovnat Alpinu, úhlavnímu rivalovi v Poháru konstruktérů. Wokingští sice zkusili různé strategie, ale se stejným výsledkem – ani jeden jezdec neskončil na bodech, zatímco tým z Enstone bodoval měrou vrchovatou a McLaren tak na čtvrté místo v šampionátu týmů ztrácí 20 bodů.

Haas a Alfa Romeo

Ještě o něco hůř než McLaren na tom byl Haas. Magnussen sice začal dobře, ale jeho tempo postupně uvadalo natolik, že skončil na chvostu s kolegou Schumacherem, který už měl také k dispozici vylepšený vůz. V případě Alfy se natáhla série závodů bez bodu už na pět. Bottas měl smůlu, Zhou se snažil, ale marně…