Vítězové a poražení Grand Prix Belgie

Vytrvalý déšť a špatná viditelnost způsobily, že Velká cena Belgie 2021 se do historie zapsala jako nejkratší závod vůbec, navíc se za něj rozdaly jen poloviční body. Přestože se neodjelo ani jedno kolo v ostrém režimu, rozhodli jsme se i tak posoudit, komu se v Belgii dařilo a komu nikoliv.

Štítky: GP Belgie Zveřejněno 30. 08 2021 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Max Verstappen

Takhle Max Verstappen Velkou cenu Belgie vyhrát nechtěl, ale jak řekl po jejím skončení, vítězství je vítězství a navíc mu pomohlo snížit ztrátu na rivala Lewise Hamiltona na pouhé tři body.

Bylo to poprvé, co Nizozemec skončil ve Spa na jedné ze dvou nejvyšších příček. Jeho vítězství také zajistilo dodavateli motorů Honda první triumf v Belgii od výhry Ayrtona Senny za McLaren v roce 1991.

George Russell

George Russell se stal známým jako „Pan sobota“ díky své mimořádně rychlé a konzistentní kvalifikační formě. Ovšem přetavit slibnou pozici z kvalifikace v body ze závodu, s tím se dlouhodobě potýká.

V Belgii se po jednom z nejpůsobivějších kvalifikačních kol za poslední roky – když vezmeme v úvahu kvalitu jeho vozu a povětrnostní podmínky – umístil na druhém místě, což znamenalo i druhé místo v cíli. Jistě, není to způsob, jakým by chtěl získat své první pódium. Ale nikdo mu jej už neodpáře. Navíc ve voze, který by byl podle inženýrů v závodě až 17. nejrychlejším…

Třetí víkend Extreme E vyhrála dvojice Munnings a Hansen z týmu šéfa McLarenu

Nicholas Latifi

Latifi byl během společného působení v týmu zastíněn Russellem, ale Williams ho i nadále podporuje a věří, že je to silný hráč. Za tuto víru byl tým odměněn, nejprve jeho sedmým místem v Maďarsku a nyní navzdory omezeným zkušenostem na vodě získal Kanaďan druhé body v řadě!

Daniel Ricciardo

Letošní sezóna byla pro Daniela Ricciarda složitá, Australan se trápil, ale v kvalifikaci ve Spa konečně ukázal své kvality. Čtvrté místo na startu (i v cíli) bylo jeho nejlepším výkonem letos. Lepší výsledek naposledy zajel vloni v Imole, kde získal stupně vítězů.

Poražení

Ferrari

Ferrari přijelo do Spa s vědomím, že jej může čekat obtížný víkend, protože v loňském roce skončilo v cíli se ztrátou více než minuty na vítěze. Kvalifikace nebyla zrovna nejlepší, protože tým podruhé za sebou nedokázal ani s jedním z vozů dojet do Q3, přičemž Carlos Sainz byl obzvláště zklamaný; obvykle je na mokru velmi silný.

V den závodu sice u Ferrari získali body s oběma vozy díky penalizacím soupeřů a nehodě Péreze, tým se však přesto propadl za McLaren na čtvrté místo v Poháru konstruktérů.

Lewis Hamilton

Pro Brita se jednalo o první letošní třetí místo – hůře dojel jen v Monaku, Baku a Rakousku. Jeho výkon v kvalifikaci byl zklamáním, znamenal i to, že Brit z posledních osmi závodech získal jen jednu pole position. Navíc ztratil pět bodů z náskoku na Verstappena…

Lando Norris

Kdo chce moc, nemá nakonec nic. Mladý pilot McLarenu v sobotu zkusil zariskovat a místo z čela roštu po nehodě měl vyrazit do závodu z jeho chvostu. Kdyby tak tušil, že v neděli nebude moci svoji chybu napravit a podruhé v řadě neboduje, jistě by v kvalifikaci zvolil rozumnější přístup. Ale po bitvě je každý generál, jak praví lidová moudrost…

Valtteri Bottas

Podruhé v řadě nebodoval taky finský jezdec, který byl tím, kdo mohl za odstoupení Norrise na Hungaroringu. Za to vyfasoval trest pěti míst na startu, který mu po nepovedené kvalifikaci přiřkl až třinácté místo na roštu, z nějž už se logicky nikam neposunul…

Nezařaditelné

Sergio Pérez

Bohužel pro Mexičana se v neděli moc nepředvedl. Místo startu ze sedmého místa při nájezdu na rošt chyboval a poškodil vůz. Ten sice stihli mechanici dát dokupy a Pérez mohl startovat z boxové uličky, ale to mu nebylo nic platné. Nicméně z Belgie může odjíždět s klidem v duši: Red Bull během víkendu oznámil, že si jej nechává i pro další sezonu.