Vítězové a poražení Grand Prix Bahrajnu

Ani letos nebudete ochuzeni o hodnocení těch nejlepších a nejhorších výkonů z jednotlivých závodů. Jak se pilotům vedlo na úvod sezony?

Štítky: GP Bahrajnu Zveřejněno 6. 03 2023 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Red Bull

Po loňském dvojitém odstoupení v Bahrajnu Red Bull napravil své pochybení a sezonu 2023 zahájil tak, jak skončil loňský ročník. Verstappen pohodlně zvítězil, Peréz i s notnou dávkou štěstí skončil druhý. Rudí býci tak vypadají neporazitelně.

Aston Martin

Výborný výsledek pro zelené vozy se málem nekonal, když Stroll narazil do Alonsa už ve čtvrté zatáčce úvodního kola. Formule to ale naštěstí pro oba nepoškodilo, a tak se zejména Španěl mohl pustit do skvělé stíhací jízdy, jejímž výsledkem bylo třetí místo, když překonal i Sainze na Ferrari.

Že by Aston mohl být letos v pozici nejlepších tří, dokládá svým výkonem i Stroll. Navzdory zranění obou zápěstí a palci na noze dojel pouze 18 sekund za Alonsem, což není vůbec špatné s ohledem na vynechané testy.

Valtteri Bottas

Nenápadně působivý výkon předvedl finský závodník. Ten se díky posunuté strategii dokonce dostal v jeden moment poblíž čela závodu, bylo ale jasné, že jeho rychlost postupně opadne. Nakonec z toho i tak bylo slušné osmé místo a příslib bojů ve středu pole.

Pierre Gasly

Francouzův víkend v nové stáji začal jako katastrofa, v kvalifikaci skončil Gasly úplně poslední, když se kolega Ocon prokousal až do Q3. Jenže v neděli byl trend opačný. Byl to právě Gasly, kdo se agresivní jízdou dostal až na bodované pozici. Po neúspěšném ataku Bottase v posledním kole nakonec obsadil solidní deváté místo.

Alex Albon

Pilot s thajskými kořeny dokázal, že nejen Aston Martin udělal přes zimu velký krok vpřed. Williams v rukou Albona – a částečně i jeho kolegy Logana Sargeanta – vypadal v Bahrajnu během celého víkendu relativně konkurenceschopně. Výsledkem je první bod. Už asi neplatí, že stáj z Groove bude pouze na chvostu…

Red Bull začal sezonu doublem, Alonso na stupních vítězů!

Poražení

Ferrari

Leclercovo odstoupení bylo nečekané a nic mu nenasvědčovalo. Přestože se Ferrari přes zimu snažilo zlepšit hlavně spolehlivost, byla to právě tato oblast, která Scuderii v Bahrajnu opět potrápila. A to pomíjíme fakt, že na Red Bull Italové rychlostně ani zdaleka v závodním tempu neměli…

Mercedes

Na rozdíl od Ferrari oba mercedesy spatřily cíl, ale o pokroku oproti loňskému vozu se hovořit nedá. Víkendové přiznání, že celá koncepce je možná špatná a je třeba auto úplně překopat, je pro Mercedes malou katastrofou a problémem, který bude v éře rozpočtových stropů těžké vyřešit.

Esteban Ocon

Tohle byla v podání Francouze skoro až komedie. Po chybném postavení na startu si měl při pit stopu odbýt trest pěti sekund. Jenže mechanici se vozu dotknuli už po 4,6 sekundy. Při další zastávce pilot překročil rychlost v boxech o 0,1 km/h, a tak následovaly další a další tresty…

McLaren

Samotný tým z Wokingu přiznal, že se mu letošní auto nepovedlo. A nelhal. Piastriho zastavily potíže s elektronikou, Lando Norris se zase potýkal s problémy s motorem. Výsledek je dost chabý: Jedno odstoupení a jedno poslední místo…

Haas

Americká stáj si od zkušené jezdecké dvojice slibovala mnohé, jenže Magnussen vypadl už v Q1 a jeho alternativní strategie v závodě nefungovala. Hülkenberg se sice dostal do třetí části kvalifikace, ale po poškození vozu v prvním kole se i on propadal pořadím.