Vítězové a poražení Grand Prix Ázerbájdžánu

Neobvyklý závod v Baku, který rozhodl závěrečný dvoukolový sprint, přinesl neobvyklé výsledky. A proto i naše ohlédnutí za vítězi a poraženými disponuje jinými jmény v odlišných kategoriích, než na co jste možná zvyklí…

Štítky: GP Ázerbájdžánu Zveřejněno 7. 06 2021 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Sergio Pérez a Red Bull

Mexičan v Baku podle svých slov konečně přišel na kloub tomu, jak ovládat letošní vůz Red Bullu – a hned z toho bylo vítězství! Samozřejmě, Pérezovi pomohly okolnosti v podobě nehody Verstappena a chyby Hamiltona, jinak ale odvedl skutečně precizní výkon.

Ani jeho triumf však po odstoupení Verstappena nevypadal jako něco, co by Red Bullu dostatečně pomohlo v boji o titul. To se ale změnilo chybou Lewise Hamiltona po restartu. Místo toho, aby tým nápojového giganta získal zhruba stejné množství bodů jako Stříbrné šípy (a Hamilton smazal a ještě navýšil náskok na Verstappena), Red Bull bodoval Pérezem, zatímco Mercedes ani jedním vozem.

Sebastian Vettel

Kdekdo po nevýrazném konci štace u Ferrari už Vettela odepisoval. Německý závodník navíc předvedl matný vstup do sezony i v novém působišti. V Baku ale poprvé Aston i Vettel ukázali, že za určitých okolností se s nimi dá počítat. Němec do závodu startoval až jako jedenáctý, nakonec dokončil jako druhý!

Pierre Gasly

Podobně nedobrý vstup do sezony jako Vettel si zapsal i Pierre Gasly. I on ale v ulicích Baku napravil dojem, když svůj vůz AlphaTauri dovedl do cíle na třetím místě. „Ani nevím, jak se mi to povedlo,“ komentoval po závodě. Pro Francouze se jedná už o třetí pódium pro tuto stáj, a to po loňském vítězství na Monze a předloňském druhém místě v Brazílii. Skvělý Francouzův výkon navíc podtrhl sedmým místem Yuki Tsunoda.

Fernando Alonso

Konečně to byl zase ten starý dobrý Fernando! Španěl po restartu závodu na pouhá dvě kola předvedl dravost a z desátého místa se prokousal o čtyři příčky vpřed! Vypadá to, že Ázerbájdžán byl dokonalým místem pro většinu veteránů…

Poražení

Mercedes

Stříbrné šípy stejně jako v Monaku ani v Baku neměly tu správnou rychlost. Hamilton sice v kvalifikaci zázračně uzmul druhé místo, ale v závodě jezdil se stálým odstupem na vedoucí red bully. Všechnu jeho snahu ale zmařilo chybné nastavení vozu, kterého se dopustil před restartem. Boj na čele šampionátu zůstává tedy stále vyrovnaný.

Ještě hůře než Hamilton na tom byl kolega Valtteri Bottas. Neviditelný byl v kvalifikaci i závodě, kde skončil za první desítkou. Výsledkem tak je, že poprvé od roku 2018 nebodoval ani jeden vůz Mercedes.

Max Verstappen

Asi největší smolař celého víkendu. Čtyři kola před cílem ho od jasného vítězství obral defekt pneumatiky Pirelli, který přišel náhle a bez jakéhokoliv varování, čímž se dostáváme k dalšímu poraženému…

Pirelli

Italský pneumatikář zatím teprve prošetřuje, co vedlo k defektům na vozech Lance Strolla a Maxe Verstappena, jedno je ale jisté: selhání pneumatik, které nebylo způsobeno chybou jezdců, mohlo promluvit do boje o titul, a svým způsobem vlastně promluvilo. Není to poprvé, kdy se na Pirelli sype kritika za to, že konstrukce jejich pneumatik je slabá. Stačí vzpomenout třeba na Grand Prix Velké Británie 2013, kde došlo hned k šesti nezaviněným defektům!

David Coulthard se rozzlobil: Mluvíme jen o pneumatikách a je to už nuda