Vítězové a poražení Grand Prix Abú Dhabi

Tradiční pozávodní hodnocení výkonu jednotlivých pilotů – letos naposledy!

Štítky: GP Abú Dhabi Zveřejněno 21. 11 2022 — Lukáš Štěrovský

Vítězové

Charles Leclerc

Do přestávky, ať už uprostřed sezóny nebo mimo ni, chcete vždy jít s dobrou náladou. A Ferrari a Charles Leclerc, přes všechny různé trable roku 2022, skončili na slušném vrcholu, když přes víkend dokázali otočit svoji výkonnost.

V pátek to nevypadalo, že by se jim dařilo, přesto v neděli dokázali zkombinovat zlepšené tempo a vhodnou taktiku a získali cenu útěchy v podobě druhého místa ve velké ceně i mistrovství světa. To sice nebude Leclercův historický odkaz, ovšem úleva na jeho tváři byla na stupních vítězů viditelná. To by mohlo přes zimní přestávku nakopnout trochu pošramocenou sebedůvěru Scuderie.

Lando Norris

Nejrychlejší kolo, opět nejlepší ze zbytku světa, 30 bodů před jedním pilotem Alpinu, 41 bodů před druhým, na startu dokonce předjel George Russella… Lando Norris předvedl další výkon hodný lídra stáje a dokázal, že dlouhodobou smlouvu v McLarenu si zaslouží. Pokud mu ve Wokingu připraví adekvátní auto, můžeme se těšit na velké věci. V tomhle „klučíkovi“ totiž dřímá mistrovský potenciál.

Max Verstappen

Stejný vítěz závodu jako vloni, avšak s velmi odlišnými okolnostmi. Abú Dhabi 2022 bylo pro Maxe Verstappena hodně odlišné od Abú Dhabi 2021. Možná šlo o nejslabší z jeho letošních rekordních 15 vítězství ve velkých cenách, ale konkurenci vyslal jasný vzkaz: abyste mě příští rok porazili, musíte se opravdu hodně snažit. Jinak je zaděláno na mistrovský hattrick…

Daniel Ricciardo

Australan se sice poprvé od zářijové Grand Prix Itálie kvalifikoval do poslední části, jenže kvůli penalizaci za kolizi z Brazílie stejně startoval ze středu pole. Ricciardo však setrval dlouho na dráze před prvním pit stopem. A i když se nezdálo, že jde o nějak významnou výhodu, zajistil si tím volný prostor na trati, což vedlo ke konečnému devátému místu. Ricciardo se tak s McLarenem po složité sezoně loučí aspoň dvěma body útěchy.

Poražení

Sergio Pérez

Ponechme stranou řeči o tom, jak měl Max Verstappen zpomalit a pomoci mexickému kolegovi s bojem o celkové druhé místo. Pérez měl být zkrátka pánem svého osudu. Podle všeho si prohru s Leclercem navíc zavinil sám: v prvním stintu nasadil příliš vysoké tempo, aby se udržel za Verstappen, zničil si tak gumy a musel brzy do boxů, což jej odsoudilo k neoptimální taktice… No a výsledek všichni známe. Mexičan byl ale s vozem Red Bullu mnohem lépe sžitý než vloni, a tak má pro rok 2023 na čem stavět.

Fernando Alonso

Na odstoupení Alonsa pro technické problémy jeho vozu se letos skoro dalo sázet. Nejinak tomu bylo i v Abú Dhabi. Z bodů ho v posledním závodě „odstřelil“ únik vody. Španěl letos opakovaně počítal, o kolik bodů už takto přišel, a i když si tento údaj trochu zkrášloval, nelze popřít, že Alpine mu skutečně nedodal adekvátní techniku, ve které by mohl předvést svůj um.

Lewis Hamilton

Umístění na stupních vítězů by býval byl slušný způsob, jak zakončit jinak mizernou sezonu, ve které Hamilton skončil poprvé v kariéře bez vítězství a poprvé od roku 2016 za týmovým kolegou v celkovém hodnocení. Jenže porucha hydrauliky, dost možná vyvolaná skokem přes obrubník v prvním kole, kdy Brit uhnul z dráhy před Carlosem Sainzem, znamenala odstoupení a hořký konec. Pilot Mercedesu už s nadějí vyhlíží nový vůz a nezbývá mu než doufat, že bude podstatně rychlejší než letošní model.

Končící trio

Nepovedeným vystoupením se s formulí 1 rozloučil trojlístek končících jezdců – Sebastian Vettel, Mick Schumacher a Nicholas Latifi. Jasně, pilot Aston Martinu (díky odstoupení Alonsa) bodoval, jenže minimálně v prvním stintu měl rychlost a potenciál na mnohem lepší umístění. To naopak neplatilo o jeho mentorovi Micku Schumacherovi, který se propadal pořadím, až naivně kolidoval s williamsem Nicholase Latifiho, který nakonec ani nespatřil cíl…