Villeneuve o Toro Rosso: Hondu? To byli tři roky slepí?

Kanaďan vyjádřil svůj podiv nad přechodem týmu k motorům Honda.

Štítky: Jacques Villeneuve Toro Rosso Zveřejněno 24. 09 2017 — Pavel Fabry

Toro Rosso by mohlo zaplatit vysokou cenu za rozhodnutí kývnout na přechod od pohonných jednotek Renault k Hondě, domnívá se mistr světa z roku 1997 Jacques Villeneuve.

Honda po tříletém trápení přestane dodávat motory McLarenu, kterému se podařilo rozvázat vzájemnou spolupráci. Japonský výrobce však z formule 1 neodejde, odbyt totiž našel u týmu Toro Rosso, které naopak po velkých jednáních několika stran předčasně ukončilo spolupráci s Renaultem. Italský tým sice musel francouzské značce do továrního týmu půjčit Carlose Sainz jr., od Hondy však dostane finančně výhodné podmínky.

“Já Toro Rosso nechápu,” řekl ale k tomuto tahu Villeneuve. “To neviděli, co se teď tři roky dělo? Jak si mohou myslet, že jim tohle pomůže? OK, jsou v tom peníze, ale jezdit poslední? Je to stejné, jako když týmy začnou angažovat pomalé platící jezdce. O dva roky později jsou mrtví.

Člověk musí být opatrný. McLaren to přežil, protože je to McLaren. Teď tu mluvíme o Toro Rosso. Je to velký risk, leda by ten motor postavil někdo jiný a Honda si na něj dala značku, což je asi možné, řekl bych.”

Villeneuvovo naznačené řešení je však nejspíš velmi vzdálené od reality, Honda se plně soustředí na vlastní pohonnou jednotku specifikace 2018, která má být evolucí letošního designu.

Rozpad partnerství s McLarenem byl způsoben neutěšenou nespolehlivostí a nedostačující výkonností, v obou oblastech japonská značka výrazně zaostávala za konkurencí. Během sezóny se podařilo situaci do jisté míry zlepšit, Honda proto znovu slibuje meziroční progres.

Villeneuve má však na šance Hondy jiný názor. Na otázku, zda je schopna situaci otočit, odpověděl: “Proč? Viděli jsme od nich snad něco, co by naznačovalo, že to dokážou? Oni potřebují nový motor. Celý projekt nastartovali špatně. Musí to být plná změna. Když vezmete malý tým jako Toro Rosso, je to ještě těžší.”

Diskuse k článku

Napsat komentář