Víkend vzpomínek na Anthoina Huberta. Startovní číslo 19 bude už navždy jeho

Bude to rok od nehody při hlavním závodě formule 2, po které zemřel francouzský závodník Anthoine Hubert (†22). Další závodník Juan Manuel Correa si v incidentu, který byl spíše než něčí chybou souhrou nešťastných náhod, zase přivodil taková zranění nohy, že mu dokonce hrozila amputace a dodnes není plně vyléčen. Závod na okruhu v Belgii tak bude pro všechny piloty ve stínu vzpomínek na fatální nehodu ještě komplikovanější. Pořadatelé šampionátu navždy vyřadili Hubertovo startovní číslo 19 (přesněji řečeno mu navždy zůstane) a závodníci F3, F2 a F1 budou mít na autech speciální emblém. Před sobotním závodem F2 budou účastníci držet minutu ticha.

Štítky: Anthoine Hubert GP Belgie Zveřejněno 27. 08 2020 — Lukáš Štěrovský

Nemusíte se bát, že by se jezdci F1, F2 a F3 nechali strhnout emocemi, kvůli kterým by hrozil další karambol. Jak se zaklapnou hledí přileb, jdou všechny myšlenky stranou, jede se na plný plyn a myslí se jen na to, aby člověk vyhrál. Mimo kokpit je to ale jiná písnička…

Tím, kdo má z návratu do Spa nejvíc smíšené emoce, je bez debat Charles Leclerc. Pilot Ferrari na tamním okruhu vloni sice získal premiérové vítězství ve formuli 1, současně ale také přišel o blízkého přítele, kterému triumf věnoval.

„Spa-Francorchamps má v mém srdci výjimečné místo,“ přiznává Monačan. „Kvůli tomu, co se stalo, bude obtížné se tam vrátit. V našich myšlenkách budeme celý víkend s Anthoinem.“

Leclerc věnoval loňský triumf zesnulému kamarádovi.

Podobného názoru je i Carlos Sainz. „Budeme na něj myslet. Byl to výjimečný talent, o který jsme přišli moc brzy. Vzpomínáme na něj, kdykoliv závodíme, ale ve Spa o to více.“

„Celá závodní komunita tím byla zasažena a překvapena,“ doplňuje zase Lando Norris; i on prý bude vzpomínat na Huberta.

Těžká situace to bude i pro Pierra Gaslyho. Toho s Hubertem pojilo odmala blízké přátelství, dlouhou dobu byli dokonce spolubydlící. „Je to jen rok od tragické nehody, návrat do Belgie bude smutný.

Logo na uctění památky Anthoina Huberta

Znal jsem ho od sedmi let, kdy jsme jezdili motokáry. Chodili jsme do stejné školy provozované francouzskou motoristickou federací, od 13 do 19 let jsme spolu bydleli. Myslím, že na něj budou myslet všichni v padoku,“ nepochybuje Francouz.

Hubertova nehoda dokazuje, že přes všechnu snahu motorsport byl, je a bude nebezpečný. FIA se pokusila pro letošek riziko minimalizovat rozšířením bariéry na vrcholku zatáčky Raidillon, ale kontakt s bariérou nebyl příčinou jezdcova úmrtí. Za něj mohl boční náraz jiného vozu… nicméně i tak pochvala pro FIA. Snad bude letošní závodní víkend v Belgii klidnější a největším dramatem budou předjížděcí souboje.

Od smutné nehody uplyne posledního srpna rok…

Startovní číslo 19, které Anthoine Hubert měl, je mu už navždy rezervované. Stejně jako startovní číslo 17 Julese Bianchiho.