Více barev? F1 chce zastavit nepříjemný trend ve startovním poli

Barvy monopostů jednotlivých týmů si jsou rok od roku více a více podobné. FIA se společně s týmy snaží najít nejlepší řešení pro návrat rozmanitosti.

Štítky: 2025 FIA Zveřejněno 1. 06 2024 — Dominik Kovář

Při současném karbonovém trendu jsme si po představení jednotlivých designů před sezónou 2024 s nadsázkou říkali, že tímto tempem nás brzo čeká “karbonové” mistrovství světa. Za problémem posledních let, který se nelíbí fanouškům ani samotným účastníkům F1, stojí jednoduchý důvod. Týmy se snaží ušetřit co nejvíce hmotnosti a proto na své monoposty nanášejí méně a méně barvy.

ČTI ONLINE MAGAZÍN KOLO NA KOLO

Mezi týmy, které si jsou po designové stránce podobné, patří Mercedes, Williams, Aston Martin, RB, Sauber a Alpine. Zejména v určitých úhlech a rychlostech mohou být vozy jednotlivých stájí těžko rozeznatelné. Vedení F1 s FIA již údajně mělo kontaktovat týmy se snahou o řešení této situace.

FIA a FOM nechtějí v otázce této problematiky zavádět přísná opatření: “Jako vždy je to trochu složitější, než se na první pohled zdá. Jedním z problému je, že auta příliš mnoho viditelného karbonu, takže jsou auta moc černá. Dalším problémem je, že určité týmy používají podobná barevná schémata, díky čemuž mají monoposty, které se vizuálně příliš neliší. S týmy o tom diskutujeme a vše bude projednáno na příštím zasedání komise F1,” řekl šéf FIA pro monoposty Nikolas Tombazis.

“Jako FIA nechceme vytvářet předpisy o barvách, ale chceme, aby byly monoposty odlišitelné. Potřebujeme se dostat k procesu, kde spolu týmy nějakým způsobem komunikují. Jak přesně by tento proces fungoval, se teprve uvidí,” dodal Tombazis.