Vettel ví, že za svou otevřenost není u šéfů F1 oblíbený

Víkend v saúdskoarabské Džiddě poznamenaly teroristické útoky na ropné zařízení firmy Aramco, která v F1 sponzoruje Aston Martin a také je partnerem celého sportu. O těchto událostech piloti nechtějí mluvit, výjimkou je Sebastian Vettel, který světu předává své upřímné a otevřené názory, proto není u vedení F1 oblíbený.

Štítky: Aston Martin Sebastian Vettel Zveřejněno 26. 03 2022 — Vašek Štěpánek

Sebastiana Vettela jsme v letošní sezoně v akci ještě neviděli. Pilot Aston Martinu těsně před víkendem v Bahrajnu onemocněl covidem a pozitivní test měl také před Velkou cenou Saúdské Arábie. V obou závodech jej nahrazuje Nico Hülkenberg.

Čtyřnásobný mistr světa se v posledních letech také zapojuje do politických debat a snaží se ze světa udělat lepší místo. Vloni, když se v Džiddě jelo poprvé, uspořádal Vettel akci pro dívky a ženy ze Saúdské Arábie, aby tamnímu obyvatelstvu ukázal, že ženy umí řídit.

„Když přijede do nějaké země, jsme placeným hostem a nic se vám nemůže stát. V těchto zemích si potom můžete dovolit říkat, co je špatně a co ne. Otázkou však zůstává, co všechno si můžete dovolit, když v takové zemi skutečně žijete.

Víte, my piloti F1 máme možnost do takových zemí ani nejezdit, pokud bychom se cítili v nebezpečí. Na straně druhé, když máme tu moc něco říct a ukázat, proč to neudělat? Je dobré ukázat naše západní myšlení a svobodu,“ zamýšlí se Vettel.

Už potvrzení závodu F1 v Saúdské Arábii vyvolalo negativní reakce. Před prvním závodem v roce 2021 se Lewis Hamilton otevřeně bavil a odsuzoval tresty smrti a hromadné popravy. Během víkendu pilot Mercedesu několikrát zmínil, že se v Saúdské Arábii necítí dobře.

„Dnešní kalendář není o tom, že si formule 1 na mapě vybere místa, kam se příští rok vydá, tak to nefunguje. Dnes je to o tom, že samotné země se chtějí přiblížit formuli 1 a udělají proto opravdu hodně, jsou ochotny kvůli tomu vynaložit velké množství peněz.

Není to jen o zemích z blízkého východu jako je Bahrajn nebo Saúdská Arábie, ostatně ani samotná F1 není výjimkou. Letos se olympijské hry konaly v Číně. Můžete s tím nesouhlasit, ale vážně vás někdo poslechne, když jste toho součástí?

Takový je dnes obchodní model a já tomu rozumím a respektuji to, i když jsem občas proti některým rozhodnutím. Je pro mě důležité, aby finanční zájmy nebyly důležitější než životní hodnoty, za kterými musíme stát,“ pokračoval Němec.

Sebastian Vettel také přiznává, že právě díky svým otevřeným a upřímným názorům není u orgánů formule 1 tím nejoblíbenějším pilotem. „Řekněme, že když se nějaké takové téma objeví, jsou zde lidé, kteří se snaží ovlivnit to, co řeknu.

Proto nejsou u vedení F1 úplně oblíbený… nikdo mi ale nemůže nařídit co mám a nemám říkat, nebo co si mám a nemám myslet. Řeknu vždy to, co si myslím a některým lidem se to líbí a některým zase ne,“ zakončil Vettel.