Vettel ve Francii 5 sekund, Räikkönen v Anglii 10 sekund. Proč?

Byl to prakticky identický incident, jen zrcadlově otočený. A měl samozřejmě jiné aktéry. Jeden si ale vysloužil trest pěti sekund a druhý deset. Proč?

2 Štítky: FIA Kimi Räikkönen Sebastian Vettel Zveřejněno 8. 07 2018 — GPF1.cz

Sebastian Vettel ve Francii pošťouchl Valtteriho Bottase úplně stejně jako Kimi Räikkönen v Anglii Lewise Hamiltona.

Po GP Francie byli komisaři terčem kritiky, protože kritikům přišel trest 5 sekund příliš malý. Za stejný incident ale dostal Räikkönen trest dvojnásobný. Proč? Tak tím si není jistý ani ředitel závodů Charlie Whiting.

Ten totiž o trestech nerozhoduje. To činí trojice sportovních komisařů společně s jedním národním delegátem: celkem čtyři lidé. V Anglii to byl zkušený pilot Tom Kristensen, činovníci FIA Američan Tim Mayer a Turek Mümtaz Tahincioğlu. Národním komisařem byl Steve Stringwell.

„Já nejsem komisař,“ hájil se Charlie Whiting. „Mám jen pocit, že měli Kimiho incident za vážnější než ten Sebastianův z Francie. Nemohu to komentovat, protože nevím, jaké byly jejich myšlenkové pochody. Vím ale, že hodně kritiky si vysloužila shovívavost penalizace z Francie. Možná je to ovlivnilo.“

Komisaři mohou vybírat z relativně široké škály trestů: napomenutí, časové tresty 5 a 10 sekund, STOP & GO, STOP & GO + 10 sekund nebo vyloučení ze závodu.

Diskuse k článku

2 komentáře: “Vettel ve Francii 5 sekund, Räikkönen v Anglii 10 sekund. Proč?”

  1. domino4 napsal:

    Rozhodují to jiní lid, tak měli možná jiný názor. Mě napadá, že ve Francii tou kolizí vettel taky dost ztratil, kdežto v Británii Kimi ztratil jen pár míst.

  2. Mansell napsal:

    Těch důvodů může byt hned několik. Od takového hloupého, že Lewis jel domací závod až po fakt, že bojuje o titul. Jenže to bojoval i Vettel. Prostě opět nekonzistence.
    Myslím, že pravý důvod se nedozvíme.

Napsat komentář