Vettel s volantem porušil pravidla, ale FIA to posoudila rozumně

Sebastian Vettel nevrátil volant do svého Ferrari po dojezdu do cíle GP Malajsie, kde kolidoval s Lancem Strollem z Williamsu. Náraz urval levé zadní kolo a jeho vůz se tak stal nepojízdným. Vettel tím, že nevrátil volant do svého vozu a nenastavil 'neutrál', skutečně porušil pravidla, které mu právě to přikazují. Část veřejnosti se zlobí, že za to nebyl nijak potrestán.

6 Štítky: Bezpečnost Sebastian Vettel Zveřejněno 4. 10 2017 — Tomáš Richtr

Jak Sebastian Vettel sám vysvětlil, nebylo možné volant nasadit zpátky. Po kolizi bylo řízení zkroucené na stranu, což mu bránilo ve vrácení volantu na tyč řízení a zařazení neutrálu. Výjimečným problémem byla skutečnost, že závod již skončil. To znamená, že brány okruhu jsou otevřeny tisícům fanoušků, což je běžná a hlavně oblíbená tradice.

Vettel spíše instinktivně, jak přiznal, nechtěl nechat volant coby extrémně drahý mozek monopostu F1 napospas fanouškům, a tak jej vzal s sebou. Sportovní komisaři toto vysvětlení s ohledem na okolnosti přijali jako dostatečné.

Že Vettel nastoupil na monopost F1 Sauber krajana Pascala Wehrleina, než aby raději usedl do přítomného medical caru, také vzbudilo určité emoce u části veřejnosti. Ačkoli to explicitně žádná pravidla neporušuje, v dnešní přísné době je to považováno za hazard. Ale formule 1 nechce být vnímána jako neempaticky upjatá série a chce nechat prostor těmto projevům spontánnosti. Také proto nechala i tuto záležitost takříkajíc plavat. Ostatně: Lewis Hamilton dvakrát v posledních dvou letech jel v medical caru, přičemž seděl na hraně otevřeného okénka celým tělem ven. Vůz dokonce nesl nápis ‚FIA Action for Road Safety‘, promující kampaň za bezpečnost. Ironie, že?

Jak se říká, někdy je potřeba dát znění pravidel do souvislosti s okolnostmi a zdravým rozumem. Což v případech Lewise Hamiltona i Sebastiana Vettela FIA nesporně udělala.

Car share, F1 style . #Vettel #Wehrlein #MalaysiaGP #Sepang #F1 #Formula1

Příspěvek sdílený FORMULA 1® (@f1),

Foto: F1.com

Diskuse k článku

6 komentářů: “Vettel s volantem porušil pravidla, ale FIA to posoudila rozumně”

 1. Devota napsal:

  Ale pokud by to někdo nahlásil, tak by nejspíš řešit museli?
  Každopádně mezi rozhodnutími sportovních komisařů je jenom to o kolizi se Strollem, o volantu nic, takže předpokládám, že se to vůbec neřešilo.

 2. Rendy napsal:

  Děkuji za odpověď, tudíž nechápu komentář kolegy „Devota“… A můj názor je, že to FIA rozumně neposoudila, ale „vyčůraně“, aby byl boj o titul napínavější. Ovšem to neznamená, že by se měly kvůli toho porušovat pravidla a oni, aby to netrestali…

  Tomáš Richtr:
  Prohřešky se hlásit nemusí. Není to podmínkou pro to, aby se prohřešek šetřil.

 3. Tomáš Richtr napsal:

  Prohřešky se hlásit nemusí. Není to podmínkou pro to, aby se prohřešek šetřil.

 4. Rendy napsal:

  Nejsem si jistý, ale on to někdo musí nahlásit, když se porušují pravidla, aby se tím někdo vůbec zabýval? Každopádně z toho „FIAtell“ s „FIArrari“ zase jako obvykle vylhal a oni mu na to bohužel zase skočili… 😤

  Devota:
  Pokud vím, tak Vettelův prohřešek s volantem nikdo nenahlásil, takže se jím ani nikdo oficiálně nezabýval.

 5. Devota napsal:

  Pokud vím, tak Vettelův prohřešek s volantem nikdo nenahlásil, takže se jím ani nikdo oficiálně nezabýval.

 6. hvj napsal:

  Bylo by dobré si už zvyknout, že Sebastian prostě může beztrestně cokoliv…. bourat, nadávat, podvádět, porušovat pravidla, cokoliv. V tomto případě s volantem je to „snad“ možná i trochu pochopitelné, ale kdykoliv jindy – je to prostě tak. A nezlobte se na mě, ale vysvětlení Tomáše s kolegy, že toto k velkým celebritám tak nějak patří a že to vlastně nevadí, můj názor nezmění. Nejen s ohledem na osobnostní příklad ostatním – vadí pánové…, vadí!
  Vašek Jokl

Napsat komentář