Vettel při startu v Číně pravidla nedodržel

Vyšetřovali jej sportovní komisaři GP Číny, ale nakonec se rozhodli jej nijak nepotrestat. Sebastian Vettel se nezařadil na místo určené bílými čarami, takzvaného startovního slotu.

Štítky: GP Číny Pravidla Sebastian Vettel Zveřejněno 10. 04 2017 — Tomáš Richtr

V podélném směru dráhy Vettel stál správně. Měl tedy stejnou ztrátu na Hamiltona a náskok na Bottase. (Podélný rozestup mezi každým slotem je 8 metrů.) Avšak v příčném směru stál výrazně vlevo tak, že přibližně třetinou svého auta stál mimo prostor pro formule určený.

Článek 36.9 Sportovního řádu přitom nařizuje, že „auto má zastavit uvnitř dané startovní pozice“ (to „stop within their respective grid positions“), přičemž velmi důležité slovíčko within v této souvislosti znamená uvnitř, vevnitř. Což se ve Vettelově případě nestalo.

Nejedná se o jediný prohřešek tohoto druhu. Podobně, i když ne tak výrazně, stál Daniel Ricciardo mimo svůj slot při startu do GP Japonska 2016.

Ricciardo

O hodně horší to měl Felipe Massa při startu GP Belgie 2010. Se svým Ferrari F10 se netrefil do svého slotu tak, že jej přibližně o 1,5 metru přejel. Massa sám to komentoval slovy, že je nejmenší z celého startovního pole a na čáry špatně vidí. Normálně by dostal penalizaci, ale ředitelství závodu si incidentu vůbec nevšimlo.

Analytik přenosů F1 na Sport 2 Jan Charouz o Vettelově incidentu z Číny prohlásil, že tím na mokré trati získal určitou výhodu, protože při rozjezdu nemusel jednou stranou auta přejíždět přes kluzkou bílou čáru, zatímco ostatní ano. Právě míra potenciální výhody možná stála za rozhodováním sportovních komisařů, kteří se rozhodli nakonec celou situaci neřešit. Je ale nanejvýš pravděpodobné, že Vettel a ostatní závodníci budou pro příští závody upozorněni na to, aby se podobné prohřešky neopakovaly.

grid

Pro průběh závodu bylo přínosné, že Vettel nebyl penalizován, protože měl šanci bojovat s Lewisem Hamiltonem o vítězství. Ale pokud by FIA popustila uzdu chuti jezdců řadit se kam chtějí, asi by to brzo vedlo na startech velkých cen k anarchii, jak ukazuje jeden vtipný upravený obrázek z internetu.

Vettel

Diskuse k článku

Napsat komentář