Vettel neví, co se stalo, Räikkönen vinu odmítá

Závod v Singapuru se pro Ferrari po několika metrech změnil z velké šance v noční můru.

Štítky: Ferrari GP Singapuru Zveřejněno 17. 09 2017 — Pavel Fabry

Sebastian Vettel podle svých slov neví, co se přesně stalo na startu Velké ceny Singapuru, kde došlo k hromadné havárii, jejímž důsledkem byl výpadek obou pilotů Ferrari, Maxe Verstappena a nakonec i Fernanda Alonsa.

Vettel po startu bránil první pozici před druhým Verstappenem a dobře startujícím Räikkönenem. Ve snaze zaujmout defenzivní stopu však zkřížil Nizozemci dráhu, který se následně srazil s Finem. Ten se roztočil a trefil Vettela. Räikkönen, už zcela bez kontroly nad svým výrazně poškozeným ferrari v první zatáčce smetl Verstappena a Alonsa. Vettel se šrámy na bočnici pokračoval, hned za třetí zatáčkou se však sám roztočil a trefil zeď. Alonso chvíli pokračoval, poničený mclaren ale příliš dlouho nevydržel.

Krátce po havárii se Vettel nechal slyšet, že pořadně neví, co se vlastně na startu odehrálo: „Nevím, moc jsem toho neviděl,“ řekl. „Měl jsem průměrný start a pak jsem přejel doleva, abych se pokusil ubránit Maxovi a další věc, co jsem zaregistroval, byla rána zboku a uviděl jsem Kimiho auto. Takhle to tady chodí, ale my půjdeme dál. Moc se toho pro nás nemění.“

Vettel první kontakt na cílové rovince ustál, za třetí zatáčkou ale ztratil kontrolu nad vozem a narazil do zdi, což pro něj znamenalo definitivní konec.

„Myslím, že auto už v tu chvíli bylo poškozené,“ řekl ke svému druhému incidentu. „Chladič byl poškozený a výrazně ohnutý, takže jsem kompletně ztratil tlak vody. To není ideální, že. V závodě nepokračujeme a to je škoda, nemůžeme ukázat rychlost, kterou máme.

Je to dlouhý závod, jenže my jsme na špatné straně trati, což nám nepomůže. Teď už s tím nic neuděláme. Já jsem si ale jistý, že ještě budeme mít příležitosti.“

Týmový kolega Kimi Räikkönen je přesvědčen, že postartovní havárie nebyla jeho dílem a ani nebylo možné jí z jeho strany zabránit.

„Nemyslím si, že jsem mohl něco udělat jinak, abych změnil výsledek té nehody kromě toho, že jsem mohl odstartovat špatně a vůbec tam nebýt. Není to ale moje chyba. Ať už je příčinou cokoliv, na výsledku už to nic nezmění.

Lidé mají vždycky odlišné pohledy na věc, ale já si nemyslím, že jsem mohl něco udělat jinak.“

Postartovní havárii vyšetřují sportovní komisaři FIA. Jisté už nyní je, že Velká cena Singapuru je pro Ferrari velkou ránou. Pro vítězství si totiž nakonec dojel Vettelův hlavní rival v boji o titul Lewis Hamilton. Před Němcem má tak nyní 28 bodů náskoku, Mercedes zvýšil svou převahu nad Ferrari na 102 bodů.

Diskuse k článku

Napsat komentář