Vettel nevěří, že Alonso a Aston Martin dosáhnou úspěchu

Čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel na konci roku odejde z formule 1. Jeho místo u Aston Martinu zaplní další velké jméno a mistr světa – Fernando Alonso. Španěl se netají svými ambicemi získat další titul, to samé Aston Martin. Německý závodník ale nečeká, že by nové spojení mělo v krátkém časovém horizontu bojovat o tituly.

Štítky: Aston Martin Fernando Alonso Sebastian Vettel Zveřejněno 15. 10 2022 — Vašek Štěpánek

Sebastian Vettel na konci letošní sezony skončí ve formuli 1. Aston Martin nelenil, a hned po oznámení Němcova odchodu najal dalšího šampiona, který prázdné místo zaplní a není to nikdo jiný než Fernando Alonso.

Šampion z let 2005 a 2006 jde do týmu ze Silverstone s jasným cílem – chce vyhrát další titul. Podobnou ambici má také stáj pod vedením Lawrence Strolla. Aktuální situace týmu však nejde těmto velkým slovům naproti.

Ve své první sezoně v roce 2021, i přes velká očekávání, obsadil Aston Martin sedmé místo v poháru konstruktérů, když se pohyboval ve středu pole. Letos je příběh ještě o něco horší. Zelené monoposty se pravidelně pohybují spíše ke konci pole s Williamsem.

Od druhé poloviny roku je situace sice o něco lepší, stále ale Aston nedosahuje výsledků, které před začátkem sezony očekával. Naděje, alespoň na uhájení sedmé příčky, přišla až na okruhu v Singapuru, kde Aston těžil z chyb soupeřů a nasbíral 12 bodů.

V Japonsku měl Vettel naordinovanou dobrou strategii a dojel šestý. Střízlivým názorem lze ale konstatovat, že letošní sezona je v podání Astonu spíše zklamání a rychlost v zelených vozech zkrátka není příliš dobrá.

V příští sezoně bude namísto Vettela v týmu působit ambiciozní Alonso, který projektu Aston Martin věří, a dokonce mluví o útoku na titul. Odcházející šampion má ale jasno – na boj o nejvyšší příčky je potřeba více času a ambice Alonsa zpochybňuje.

„Lidé v týmu pracují tvrdě a buduje se nová továrna. Probíhají zde obrovské investice. K tomu abyste vyhráli titul, je ale zapotřebí mnohem víc a než si všechno dokonale sedne, potrvá to opravdu hodně dlouho.

Dobré auto začnete stavět až rok potom, co skvěle funguje tým, a ani to hotové přes noc. Ano, věřím, že Aston Martin jednou bude bojovat o nejvyšší příčky a budou mít i šance na tituly, ale nebude to hned – bude to trvat opravdu dlouho.

Velkou příležitost jsme s týmem měli s letošními pravidly. Bohužel, chytli jsme se do té samé pasti, jako hodně dalších týmů, a to celý proces jen prodlužuje. Alonso s Astonem možná získá pár podií, ale budou to spíše náhody a těžení z nejasných situací.

Pokud jde o regulérní rychlost, myslím si, že Aston Martin se na tuto úroveň dostane až ve chvíli, kdy zde nebude už ani Alonso. Nemyslím si, že by zde [Alonso] zůstal dalších ‚pět šest‘ let, ale kdo ví,“ zhodnotil Španělovi ambice Vettel.