Vettel by si měl vyzkoušet IndyCar, radí bývalý junior Renaultu

Během jarních spekulací o tom, že Vettel zavolá na svou kariéru ve F1, zakladatel a spolumajitel RLL Bobby Rahal poznamenal, že by rád nechal německé eso otestovat jeden ze svých RLL-Hond. Od té doby pilot Aston Martin oznámil, že rok 2022 bude jeho poslední sezonou v F1.

Štítky: Christian Lundgaard Sebastian Vettel Zveřejněno 17. 08 2022 — Jiří Košta

Bývalý závodník F2 a testovací jezdec formule 1 Christian Lundgaard, u kterého bylo potvrzeno, že podepsal novou víceletou smlouvu IndyCar s RLL, byl dotázán, co si myslí o nápadu Vettela vyzkoušet IndyCar.

„Myslím, že pro Sebastiana by bylo skvělé řídit IndyCar. Řídil jsem vozy formule 1, testoval jsem několik dní s Renaultem. Takže za mě to řeknu tak, jak to je: Pro mě osobně to bylo nejjednodušší auto, jaké jsem kdy řídil. Do určité míry je snadné řídit.”

Lundgaard závodil dvě sezony ve formuli 2 s týmem Art GP, ale přestože byl juniorem Renaultu, jeho příležitost do formule 1 nepřišla. Situace je velmi podobná té, které čelil v posledních měsících Oscar Piastri.

„Důvod, proč vidíme, jak je formule 1, řekl bych, rozdělená v přední části pole a pak je střed pole extrémně blízko, je ten, že auto je velmi snadné řídit do určité hranice  Pak zjistíte, že půl vteřiny až vteřiny je to, co je těžké. Protože auto má tak velký přítlak.

Takže si myslím, že Sebastian přijde sem a zkusí auto, které neřídí jeho, ale on jeho – myslím, že to bude tvrdý přechod. Ale upřímně si myslím, že bude spousta jezdců F1, kteří si přáli, aby vyzkoušeli IndyCar.

Lundgaard, který získal své první pódium v ​​IndyCar minulý měsíc na silničním okruhu v Indianapolis, se pochvalně vyjádřil o dvou jezdcích, o kterých si myslel, že by byli silní, kdyby následovali jeho příkladu a přestoupili z F2 do IndyCar. Jedním byl dosavadní bodovaný lídr Felipe Drugovich a druhým Marcus Armstrong, který si letos připsal dvě vítězství.

„Myslím, že když se podívám na Felipeho, letos odvedl extrémně dobrou práci. Měl velmi, velmi dobrý start do sezony, což ho postavilo do této pozice, aby mohl získávat body a stále si udržet vedení v šampionátu.

Byl jsem týmovým kolegou s Marcusem v roce 2020 ve F2. Vím, že ten rok měl velmi těžký rok, ale vím, že Marcus je dobrý jezdec. Vím, že umí jezdit rychle i s autem. Celkově toho o Felipovi tolik nevím, ale myslím si, že Marcus by určitě dokázal být rychlý.

Na IndyCar je potřeba být pokaždé rychlý, a to je těžké. Myslím, že přechod na ovály je těžký.”

Lundgaard není jediným, kdo přešel do zámoří. Na startovním roštu je letos i bývalý testovací pilot Alfy Romeo Callum Ilott. Dále se zde pohybují bývalí piloti formule 1 Romain Grosjean a Marcus Ericsson. Druhý jmenovaný dokonce dokázal vyhrát závod Indy500, přičemž oba závodníci sklízí velký úspěch po celý rok.

Sony a Honda potvrzují spolupráci