Vettel a Ferrari: Kam se poděl sen o pohádkovém konci?

Vettelova poslední sezóna u Ferrari je opravdu složitá. Trápení, které tým a Vettel prožívají, je nezměrné. Vzájemné vztahy byly pošramoceny už v květnu, kdy tým oznámil podpis Carlose Sainze. Během VC 70. výročí F1 ale došlo na přímé osočování – na něco, k čemu se čtyřnásobný šampion normálně neuchyluje.

Štítky: Sebastian Vettel Zveřejněno 12. 08 2020 — Petr Čermák

Po prvních pěti závodech má Sebastian Vettel na svém kontě pouhých 10 bodů a dosavadním highlightem je 6. místo z GP Maďarska. Na vině je především špatný monopost, který nesedí Vettelově jízdnímu stylu, kromě toho ale nepomáhá současné situaci ani vzájemný vztah mezi Vettelem a Ferrari.

Trápení, které tým se Sebastianem Vettelem zažívá, je neskutečné. Na obou stranách pak stoupá napětí a bylo jen otázkou času, než se na povrch vyplaví jedovatá slova z jedné, či druhé strany. Tím momentem byla v tomto případě GP 70. výročí F1.

Po špatné kvalifikaci, ve které Vettel skončil až na dvanáctém místě, oznámil Němec v rádiové komunikaci: „Dobrá, to bylo vše, víc z toho auta nevymáčknu. No, snažil jsem se. Díky.“ Ještě v sobotu závodní ředitel Ferrari Laurent Mekies oznámil, že je povinností týmu zařídit, aby se jezdec ve voze cítil komfortně.

Po startu závodu se Sebastian Vettel dostal do „skoro hodin“ na výjezdu z první zatáčky. Naštěstí se mu podařilo vůz zkorigovat, stejnak ale ztratil hromadu pozic a propadl se na poslední místo. V průběhu závodu se pak Vettel ocitl před Charlesem Leclercem, který už v boxech jednou stavěl. Aby se tým vyhnul jakémukoliv blízkému kontaktu mezi oběma jezdci, stáhnul Sebastiana Vettela do boxů.

Ve skutečnosti to bylo rozhodnutí, které mělo Vettelově závodu ublížit. Němec se totiž ocitl ve vláčku jezdců a nemohl se dostat vpřed. Do rádia oznámil: „Na tohle jsme před závodem poukazovali, že se nesmí stát. Víte, že jste to pokazili.“

Zatímco se Charles Leclerc dokázal probojovat polem a díky dobré strategii dokončit těsně za pódiovými příčkami na 4. místě, Sebastian Vettel dojel až jako dvanáctý. Po závodě nějakou dobu Vettel ignoroval týmové rádio, jeho inženýr musel dokonce přistoupit ke zkoušce spojení, načež čtyřnásobný šampion reagoval.

Šéf týmu Mattia Binotto se po závodě bránil. „Seba jsme neobětovali. V tu chvíli jsme si říkali, že je úplně jedno, jestli ho odbavíme dříve, či později. Když se na to zpětně podívám, kdybychom ho nechali na trati déle, otevřela by se nám možnost nechat ho na jedné zastávce v boxech, ale to se nestalo.“

Vettel po závodě prozradil, že nepochopit týmovou strategii. Podle něj nedávala žádný smysl. Mattia Binotto na slova svého svěřence ostře reagoval. „Sebův závod byl kompromitován už na startu, špatná strategie za špatný výsledek nemohla.“

Mezi Vettelem a Ferrari to poslední dobou vře a je otázkou, zda se budou snažit své spory vyřešit, nebo zda bude situace v maranellské stáji nadále gradovat. Málokdy Sebastian Vettel během své kariéry osočil svůj tým. Během GP 70. výročí F1 se tak stalo přímo během závodu.

Sebastian Vettel se též nechal slyšet, že jeho víkend už nemůže být horší. Pokud se ale mýlí a přijdou horší závody, může klidně dojít k Vettelově předčasnému odchodu. Kdo by byl v roce 2015 očekával, že o pět let později budeme nad něčím podobným vůbec přemýšlet?

Šampion da Costa: Několikrát jsem to málem vzdal