Verstappenovi hrozí trest, nemá dost motorů

Max Verstappen předčasně přišel o druhý motor ze tří. A stejně je na tom jeho týmový kolega Sergio Pérez. Znamená to, že v pozdější fázi sezony ani jednoho z nich nemine trest v podobě poklesu většího počtu míst na startu v jednom ze závodů.

Štítky: Honda Pohonné jednotky Red Bull Zveřejněno 26. 08 2021 — Tomáš Richtr

Na sezonu musí každému pilotovi vydržet tři motory. Přesněji tři každé z jeho částí: spalovací motor, kinetický a hybridní motorgenerátor a turbo. Řídicí kontrolní jednotku a úložiště energie (akumulátor) smí piloti použít během sezony dokonce jen dva. Za překročení limitu v dalším závodě následuje trest.

Tohoto pravidla týmy využívají k plánování životnosti částí pohonných jednotek. Z oběhhu ale předčasně vypadly motory v pořadí druhé, jak pro Verstappena (havárie v Británii), tak Péreze (havárie v Maďarsku). Verstappen už od GP Maďarska jede s motorem č. 3 a ten dostane ve Spa i Pérez.

Motory č. 1 už mají hodně najeto a jsou starší specifikace, a tedy slabší. Není moc reálné, aby motor č. 3 vydržel až do konce sezony, takže někdy v jejím zbytku musí přijít motor č. 4, a to znamená trest. Ten může být ve vyhrocené bitvě o titul zásadní.

Ironií je, že Verstappenův a Pérezův motor byl zničen vinou pilotů Meredesu, v Británii v kolizi s Hamiltonem a v Maďarsku vinou Valtteriho Bottase.

Speciál: Kdo byl v první polovině sezony lepší? Mercedes nebo Red Bull?