Verstappenovi auto poškodil paradoxně kus ze sesterské formule AlphaTauri

Max Verstappen se po Sainzově chybě dostal ve Velké ceně Velké Británie do vedení. Na prvním místě se Nizozemec udržel jen tři kola, než začal rapidně ztrácet na rychlosti. Nejdřív se zdálo, že RB18 postihl technický problém, nakonec se jako viník Verstappenova špatného závodu usvědčil kus předního křídla z AlphaTauri.

Štítky: GP Velké Británie Max Verstappen Red Bull Zveřejněno 4. 07 2022 — Vašek Štěpánek

V 10. kole Velké ceny Velké Británie se lídr šampionátu Max Verstappen dostal na první místo a začal okamžitě ujíždět druhému Sainzovi a třetímu Leclercovi. Vedení si ale pilot Red Bullu dlouho neužil a jen o tři kola později začal rapidně ztrácet.

Původně rudí býci obávali defektu zadní pneumatiky. Po svém pit-stopu ale Verstappen stále neměl tempo a trápil se i na nových gumách. Zkoumala se také možnost, že pilot Red Bullu doplácí na svůj lehký kontakt s Leclercem z úvodu závodu.

Ani to nebylo správné vysvětlení. Až po projetí cílem inženýři Red Bullu objevili zaklíněný kus předního křídla z AlphaTauri, který se zachytil pod Verstappenovou podlahou a do značné míry měl neblahý vliv na aerodynamiku Nizozemcova vozu.

„Původně jsme si mysleli, že má (Verstappen) defekt. Po jeho zastávce ale s pneumatikou nic špatně nebylo, a naopak se dál trápil na trati. Nakonec mu závod zničil kus z předního křídla AlphaTauri, jejíž piloti se tam pár kol zpět střetli.

Takže Max byl odsouzen odjet skoro celý závod s výrazně poškozenou podlahou auta. Zasekl se v provozu a nemohl nic dělat. Nemohl bojovat, nemohl jet nějak extra rychle… bylo to jen o tom dovézt auto do cíle,“ okomentoval situaci šéf Red Bullu.

Verstappen po závodě uvedl, že během jízdy netušil, co mohlo jeho problém způsobit, když ale vylezl z auta a podíval se pod něj, hned mu bylo jasné, jak moc byly vlastnosti jeho vozu negativně ovlivněny.

„Když jsem vylezl z auta a podíval se pod něj, bylo to jasné. Jedna strana vozu byla kompletně zničená. Myslím, že se to stalo v době, kdy jsem se snažil předjet Carlose (Sainze) a během toho jsem najel na velký kus karbonu.

Někdy se stane, že takový kus pod vámi proletí a můžete jet dál. V mém případě to ale bohužel tak nedopadlo. Kus z předního křídla se mi zasekl pod autem a poškodil mi podlahu. To pak ovlivnilo a zkazilo celý můj závod,“ vysvětlil Verstappen.