Verstappen v Imole tajně testoval. O co Red Bullu šlo?

Red Bull má problémy, které se snažil vyřešit na soukromém testu v Imole před VC Španělska.

Štítky: Max Verstappen Red Bull Zveřejněno 22. 06 2024 — Dominik Kovář

Red Bullu se v týdnu vydal do Imoly na tajný test. Jelikož se s aktuálním monopostem testovat nesmí, Max Verstappen dostal do rukou monopost RB18 z roku 2022, se kterým získal svůj druhý mistrovský titul. Cílem testu bylo lépe pochopit aktuální potíže Red Bullu s nerovnostmi a obrubníky.

Test je prezentován jako tajný, ale nejde o něco, co by jiné týmy nedělaly. Tyto testy mohou týmy absolvovat s minimálně dva roky starým monopostem, bez nových dílů a se speciálními pneumatikami Pirelli. Red Bull byl navíc v otázce tohoto testu otevřený, konkrétně šéfinženýr Paul Monaghan. Ten vysvětlil, proč se tým do Imoly vydal.

“Snažili jsme se Maxovi dát referenci z předchozího vozu. Když se snažíte posoudit silné a slabé stránky současného vozu, jeho referencí je současný vůz s tím, že v předešlých letech jsme měli to nebo tamto. Max nám na základě toho mohl poskytnout zpětnou vazbu,” řekl Monaghan.

Monaghan věří, že tento test může dát týmu i jezdcům nový impuls v nelítostném souboji s přízemním efektem, který nyní Red Bull trápí. Pro mistrovskou stáj je toto nyní achillova pata, kterou je třeba vyřešit. Soupeři se nekompromisně blíží a pro příští rok zůstávají pravidla stejná. Může se opakovat scénář z roku 2021, kdy do té doby suverénní stáj v podobě Mercedesu vyzval v posledním roce tehdejších pravidel právě Red Bull.