Verstappen senzačně deklasoval Mercedes

Sobotní kvalifikaci na GP Francie znovu ovlivnily červené vlajky, už potřetí v řadě! Závěr kvalifikace přinesl souboj o první místo mezi všemi piloty Red Bullu a Mercedesu, nakonec zvítězil Verstappen.

Štítky: GP Francie kvalifikace Zveřejněno 19. 06 2021 — Vašek Štěpánek

Hned v úvodu první části kvalifikace havaroval Yuki Tsunoda, který rozbil svůj monopost v prvním rychlém kole, kvůli Japoncovi byla Q1 na čas přerušena červenými vlajkami. Poté pokračoval průběh kvalifikace relativně v poklidu.

Na konci Q1 ale došlo k dalšímu přerušení červenými vlajkami. Mick Schumacher poslal svůj Haas do svodidel a musel z kvalifikace odstoupit, nicméně skončil na solidním 14. místě! Pokud nebude muset dojít k výměně převodovky, odstartuje tak Haas do zítřejší GP Francie z prozatím nejlepšího umístění.

Z první části kvalifikace se nedostali Latifi, Räikkönen, Mazepin, Stroll a Tsunoda. Pilot Aston Martinu si pro Q1 vytáhl černého Petra, když nebyl schopen zajet ideální kolo a poslední pokus mu překazily vyvěšené červené vlajky kvůli Schumacherovi.

Do druhého kvalifikačního segmentu vyrazilo celkem 14 pilotů na středních pneumatikách, výjimkou byl George Russell, který se svým Williamsem vyrazil na nejměkčí sadě. Druhé části se nezúčastnil Mick Schumacher, který sice do Q2 postoupil, ale nemohl do ní nastoupit kvůli poškozenému vozu.

Z Q2 se nedostali domácí pilot Esteban Ocon, Vettel, Giovinazzi a George Russell. Jedenáctého Ocona, popř. dvanáctého Vettela nepostup nemusí tolik mrzet. Oba dva mají volné ruce pro zítřejší strategii a mohou odstartovat z jakékoli sady pneumatik, což může představovat potenciální výhodu…

Po prvních pokusech v závěrečné části kvalifikace se na prozatímní pole position dostal pilot Red Bullu Max Verstappen, a to o masivní čtyři desetiny. Druhé místo získal Hamilton a třetí Pérez před Bottasem.

Během druhých pokusů ale došlo ke střídaní nejrychlejších sektorů mezi piloty Red Bullu a Mercedesu. Verstappen si nakonec udržel pole position a do zítřejšího závodu odstartuje jako první! Druhý odstartuje Hamilton před týmovým kolegou Bottasem, Pérez čtvrtý.

Třetí řadu obsadili Sainz a Gasly před Leclercem a Norrisem. TOP 10 uzavřeli devátým a desátým místem Fernando Alonso, respektive Daniel Ricciardo.