Verstappen ovládl sprint v Rakousku, Pérez minimalizoval škody

Max Verstappen si stylem start-cíl dojel pro vítězství v sobotním sprintu na Red Bull Ringu, do zítřejší hlavní Grand Prix odstartuje z prvního místa. Pomyslné podium obsadili piloti Ferrari a Sergio Pérez výborně minimalizoval škody.

Štítky: F1 Sprint GP Rakouska Max Verstappen Zveřejněno 9. 07 2022 — Vašek Štěpánek

Na rakouském Red Bull Ringu se jel druhý z letošních tří sprintů. První byl už v Imole a třetí je v plánu v rámci Velké ceny Brazílie. ‚Experimentální víkendy‘ mají pomoci větší gradaci a lepší show. Vedení F1 tím tak nahrazuje nepříliš záživné páteční tréninky.

Pořadí na startu sprintu určuje tradiční kvalifikace, která se konala včera. Tu jen těsně vyhrál Max Verstappen na domácím Red Bullu před dvojicí Ferrari. Mercedesy v závěrečné části bouraly a jezdci měnili převodovky – trestům se ale vyhnuli.

Neobvyklá situace nastala u Sergia Péreze, který v závěru Q2 nedodržel limity trati. Tím tak ve svém posledním pokusu získal výhodu. Mexičan byl ale potrestán až po konci Q3, kdy mu byly odebrány všechny časy. Druhý pilot Red Bullu tak do sprintu vyjížděl třináctý.

Ještě před startem jsme byli svědky bizardního momentu – mechanici Alpinu zapomněli sundat Alonsovi zahřívací dečky z pneumatik. Španěl tak musel ještě před startem odstoupit. Jezdci ta museli odjet ještě jedno zahřívací kolo navíc.

Samotný start sprintu si skvěle pohlídal Max Verstappen. Hned v úvodu Hamilton kolidoval s Gaslym. Pilot AlphaTauri se tak propadl na chvost pole. Skvěle odstartoval penalizovaný Pérez, který v prvním kole získal hned šest pozic.

V úvodu sprintu spolu ostře bojovali piloti Ferrari, kteří tak svému soupeři z Red Bull darovali drahocenný čas. Russell jel v území nikoho na čtvrtém místě. Albon se během krátkého závodu bránil, tak tvrdě, že si za souboj s Norrisem vysloužil 5sekundový trest.

Pilot Williamsu se následně připletl do ještě jednoho incidentu, když sestřelil Sebastiana Vettela. V tu chvíli se Hamilton docvakl na dvojici jezdců Haasu. Pilot Mercedesu měl ale problém se před Micka Schumachera dostat.

Až v závěrečných kolech se britskému závodníkovi podařilo předjet svého mladšího soupeře a dostal se na poslední bodovanou pozici. Do souboje se následně připletl také Bottas, který v posledních dvou kolech vyvíjel na Schumachera velký tlak.

Max Verstappen si poté celkem v poklidu dojel pro vítězství v sobotním sprintu. Druhý dojel Charles Leclerc před Carlosem Sainzem. Nenápadný Russell skončil čtvrtý před Pérezem, který minimalizoval škody z kvalifikace.

Esteban Ocon předvedl také nenápadnou jízdu a do cíle si dojel pro slušné tři body na šesté místo. Kevin Magnussen s Haasem dojel po velké bránící jízdě na sedmém místě před Lewisem Hamiltonem, který uzavřel bodovanou osmičku.