Verstappen o kauze rozpočtových stropů: Snaží se nás oslabit

Žhavým tématem posledních týdnů je údajné překročení rozpočtového stropu ze strany Red Bullu v roce 2021. Stáj z Milton Keynes měla limit překročit o 1,8 milionů dolarů a vzhledem k vyrovnanosti loňského šampionátu, mohla být i tato suma rozhodující. Max Verstappen svůj tým brání a podle něj se nejedná o nic jiného než o snahu Red Bull oslabit.

Štítky: FIA Max Verstappen Pravidla Red Bull Zveřejněno 21. 10 2022 — Vašek Štěpánek

Max Verstappen se vloni stal poprvé mistrem světa F1 po velmi kontroverzním závěru celého šampionátu. Před pár týdny se však objevila spekulace, že Red Bull vloni porušil rozpočtový strop a nepřímým následkem toho mělo být udržení kroku se sílícím Mercedesem.

Finanční limit byl minulý rok nastaven na 145 milionů dolarů, Red Bull jej nedodržel o necelé další dva miliony. Stáj z Milton Keynes se ale obhajuje a tvrdí, že za vyšší sumou stojí jednak občerstvení a také nemocenská zaměstnanců týmu.

Max Verstappen byl na celou situaci dotázán. „Zatím nebylo nic oznámeno a jako tým víme, čemu čelíme. Myslím, že jsme pracovali podle regulí, a proto se o tom pořád mluví a bráníme se. Na konci dne, toto není v mých rukou, je to mezi týmem a FIA,“ sdělil pilot rudých býků.

Krátce po zveřejnění vyšetřování FIA byl Red Bull shledán vinným a nyní se čeká, co bude dál. Mezitím začali jiní piloti a další významné osobnosti F1 osočovat Red Bull z podvádění. Zak Brown vedení sportu dokonce napsal i dopis s návrhem trestu.

Postih pro stáj Christiana Hornera požaduje i Toto Wolff. Šéf Ferrari Mattia Binotto taktéž není ze situace nadšený a pokud Red Bull podváděl, měl by být přísně potrestán. Max Verstappen má ale jasno – soupeři se jen snaží oslabit silnou pozici stáje z Milton Keynes.

„Ostatní lobují u FIA z prostého důvodu, zkrátka se nám teď daří. Máme dobré auto, také jsme v silné pozici v obou šampionátech a ostatní se nás jen snaží oslabit, a to všemi směry a všemi příležitostmi, které se naskytnou.

Jestli je to správné a férové nevím, ale takto formule 1 funguje. V jednu chvíli člověk loví, a poté je lovnou zvěří. Celkově je mi to ale jedno, neberu útok ostatních osobně. Je to součást hry a my se musíme soustředit na svou práci,“ dodal dvojnásobný šampion F1.