Verstappen mohl být katastrofou. Dnes je živým důkazem mimořádného talentu

Nejden z nejvyšších šéfů Red Bullu Helmut Marko přiznal, jak velký risk bylo podepsat Maxe Verstappena a že si za to tým užil hodně kritiky, a samotný závodník se na nějakou dobu stal hodně neoblíbeným.

Štítky: Max Verstappen Zveřejněno 13. 08 2023 — GPF1.cz

Poradce Red Bull Motorsport Helmut Marko připustil, že podpis smlouvy s Maxem Verstappenem před jeho 18. narozeninami by se mohl stát katastrofou, pokud by se tento krok neosvědčil.

Současná hvězda z Nizozemska Max Verstappen podepsal smlouvu jako šestnáctiletý a debutoval při Velké ceně Austrálie 2015 ve věku pouhých 17 let a 166 dní, čímž překonal rekord F1 jako nejmladší jezdec v historii. Verstappen si na začátku kariéry nadělal nepřátele svým robustním stylem jízdy, který jeho počáteční kariéru rozházel chybami, ale od té doby se etabloval jako dominantní osobnost F1 a v roce 2021 získal titul mezi jezdci a v loňské sezóně jej obhájil.

Na ostravské představení KOLO na KOLO OKOLO Česka jako host přijede Michal Kavalčík. Vstupenky zde

Náskok 125 bodů před týmovým kolegou Sergiem Pérezem znamená, že Verstappen letos pravděpodobně získá svůj třetí úspěch v šampionátu, čímž obhajuje riziko, které Red Bull v minulé dekádě podstoupil.

“U Verstappena to bylo jasné už proto, že byl suverénní v motokárách,” řekl Helmut Marko, poradce Red Bullu. “Pak už jsem se s Verstappenem bavil. Zmínil jsem formuli 3 a další třídy, ale pak jsem Josovi řekl: ‘Zapomeň na to, budeme dělat formuli 1’. To bylo v té době docela odvážné. Chvíli nebylo v telefonu nic slyšet, tak moc byl překvapený.

Takového jezdce najdete jednou za deset let. To je něco mimořádného.”

K podstoupenému riziku Marko dodal:

“Co kdyby se něco stalo? Samozřejmě, že by na nás veřejnost lynčovala. Systém se poté také změnil, nyní musíte mít 18 let pro získání superlicence.

Tehdy to senzačně vyšlo. Udělal pár hloupostí, ale to dělají jiní i ve 22 letech. Nyní je ale Max živým důkazem správného rozhodnutí”