Verstapen varován: Jeho taktika znevážit Hamiltona nezabere

Mistr světa z let 1998 a 1999 Mika Hakkinen varuje Maxe Verstappena před zvolenou strategií. Podle bývalého finského závodníka dodá pocit zastrašení Hamiltonovi ještě více motivace.

Štítky: Lewis Hamilton Max Verstappen Mika Häkkinen Zveřejněno 20. 11 2021 — Vašek Štěpánek

V letošní sezoně plné kontroverzí se Verstappen a Hamilton potkali na trati už několikrát. Naposledy tomu tak bylo i v Grand Prix Sao Paula minulý víkend. V Brazílii dokázal pilot Mercedesu v průběhu tří dní předjet celkem 25 aut.

Do kvalifikačního sprintu startoval Hamilton poslední a dojel pátý. Do závodu startoval britský pilot z 10 místa a nakonec vyhrál. Následně došlo k velmi ostrému boji mezi kandidáty na titul. Ve výsledku ale neměla Verstappenova obrana velký efekt.

O tři kola později se Hamilton před Nizozemce stejně dostal a během pouhých 11 kol byl Brit schopen navýšit svůj náskok na čele na deset sekund. Mika Hakkinen se domnívá, že snaha pilota Red Bullu svého soupeře zastrašit nezabrala.

„Max je na vrcholu své kariéry, vede mistrovství světa a je odhodlaný za sebou udržet i Lewise. To, co se stalo ve 48. kole v Brazílii jen dokazuje, jak moc je Max odhodlaný tlačit a závodit na absolutní hraně.

Tím, že dostatečně nezatočíte, dokážete svého soupeře poměrně hodně vyděsit. Nemyslím si ale, že dělat to u Hamiltona je dobrý nápad. Byl jsem týmový kolega Senny a rival Schumachera a Lewis je jim docela podobný.

Hamilton je ten závodník, který miluje výzvy a potřebuje být pod tlakem a mít pocit ukřivděného, protože poté podává skutečně špičkové výkony. Lewisovi to dává další extra motivaci, a to jako jeho soupeř nechcete dělat,“ uvedl Fin.

Dvojnásobného šampiona také potěšilo rozhodnutí sportovních komisařů, kteří se rozhodli incident ze 48. kola nevyšetřovat. To ale nebude trvat dlouho – Mercedes podal žádost o přezkoumání celé situace a dojde k tomu před zahájením víkendu v Kataru.

„Jsem upřímně opravdu rád, že stewarti do souboje nijak nezasahovali. Přesně tohle chceme vidět. Chceme být svědky takových soubojů, zvlášť po tolika letech, kdy jsme je vidět nemohli.

Za mě bylo vše naprosto v pořádku. Byly tam dva vozy, které vzájemně vyjely mimo trať během souboje a vrátily se zpět bez poškození a na těch stejných pozicích. Nikdo tedy nebyl znevýhodněn.

Myslím si ale, že podobně jako diskvalifikace a start z posledního místa do sprintu, i tento souboj Lewise dostatečně povzbudil, on potřebuje tlak. Řekl bych, že to bylo očividné, s jakou vervou se chtěl následně dostat před Maxe,“ pokračoval Hakkinen.

Výsledek v Brazílii opět zamíchal kartami a bodový rozdíl na čele šampionátu se smrskl na 14 bodů, ve hře jich je ale pořád stále 78. Hakkinen doufá, že sportovní komisaři budou i nadále benevolentní a o šampionovi se nerozhodne za konferenčním stolem.

„Věřím, že jsou před námi poslední tři skvělé závody. Doufám, že konec tohoto mistrovství bude dramatický, tvrdý, ale férový. Snad do hry nepřijdou žádné tresty, nehody a porady sportovních komisařů.

Je to opravdu skvělá sezona, nejlepší za poslední dlouhou dobu a je důležité ji zakončit tak, jak se má. Tím myslím skvělým bojem až do konce posledního závodu a o šampionovi rozhodne šachovnicová vlajka, ne vyšetřování,“ uzavřel bývalý pilot McLarenu.