Velké jarní téma: Alonso místo Vettela v Aston Martinu?

Přestože to ještě není oficiálně potvrzeno, zdá se, že dny čtyřnásobného šampiona jsou ve formuli 1 sečteny.

Štítky: Aston Martin Sebastian Vettel Zveřejněno 8. 05 2022 — Jiří Košta

Můžeme do toho vložit určitou jistotu. Jak potvrdil Vettel, „moje smlouva končí na konci této sezony“ a on se ještě nerozhodl.

Hlavní je samozřejmě učinit Aston Martin konkurenceschopnějším. To, co následovalo v Imole, bylo zlepšení pro tým ze Silverstone, Vettel obsadil osmé místo a Lance Stroll desáté.

Nicméně je to stále auto, které je výrazně omezeno potřebou jezdit ve vysoké světlé výšce, aby se zmírnilo skákání a zabránilo se poškození podlahy.

Víme také, že Vettelovi je 34 a že, jak vždy říkal, ho žene touha po výsledcích. V Aston Martinu není proto, aby oslavoval osmé místo jako vítězství, ale v naději, že bude moci přidat ke svému fenomenálnímu seznamu 53 vítězství ve velkých cenách.

To nás vede k naší konečné jistotě – Vettelovy nejúspěšnější dny jsou jistě za ním.

Stále je schopen podávat skvělé výkony, jak loni ukázal Ázerbájdžán a Monako, ale i když je křivka zlepšení Aston Martinu odtud téměř vertikální, nebude mít další šanci získat čtyři po sobě jdoucí mistrovství světa.

Vše tedy přichází na otázku motivace. Vettel říká, že je motivován vítězstvím, takže jeho vyhlídky na podpis na tečkované čáře na další rok v Aston Martinu budou záviset na tom, jak si je jistý v jeho schopnosti dělat rychlý pokrok. Samozřejmě za předpokladu, že si ho Aston Martin chce udržet a netrvá na dlouhodobější dohodě kvůli stabilitě.

Je to méně otázka touhy, protože s největší pravděpodobností by Vettel zůstal ještě několik let, kdyby si mohl být jistý, že má šanci vyhrát více závodů.

Můžeme tedy dojít k závěru, že Vettel potřebuje vidět definitivní známky zlepšení na trati, kromě pokračujících investic do zařízení a personálu, díky nimž by se Aston Martin stal průkopníkem F1. Klíčovou otázkou je, jak dlouhou časovou osu to vyžaduje?

Jedinou alternativou je, kdyby mu jiný tým s lepšími vyhlídkami nabídl místo, kterí se vzhledem ke stavu trhu s piloty jeví jako nepravděpodobná – i když nikdy nelze říkat nikdy.

Vettel pravděpodobně neví jistě, co bude dělat. Je to někdo, kdo má spoustu zájmů mimo F1 a může odejít se vztyčenou hlavou vzhledem k jeho úžasným úspěchům. Během té tiskové konference v Imole došlo k bodu, kdy to skoro znělo, jako by sklouzává k závěrečné reflexi své kariéry.

„Měl jsem úžasných 15 let, když se ohlédnu zpět, a byl jsem v pozici vyhrávat šampionáty, vyhrávat spoustu závodů, bojovat o pozice, získat spoustu pódií a samozřejmě ta chuť byla skvělá,” řekl Vettel.

„Není tajemstvím, že pokud tam nejste v pozici, je to něco jiného. Ale nakonec jsem ochoten ochutnat to samé znovu. To je povaha sportu. Pro některé kluky v místnosti je to trochu jiné, protože jsou stále na začátku své kariéry a ještě neměli tým nebo auto, kde by mohli ukázat, co umí. Je to jasně jiná pozice, ale to je jedno z velkých rozhodnutí.

Tým roste, je tu spousta věcí, vypadá to velmi slibně. Odpověď je čas. Ale to budou klíčové věci, na které se budu dívat, abych viděl, jak slibně to vypadá do budoucna a jak brzy – protože samozřejmě nejsem opravdu starý, myslím, že fyzicky mi zbývá ještě hodně let, není to problém vůbec.

To je konečný cíl, vyhrát a bojovat o stupně vítězů a vítězství, k čemuž jsme v současné době daleko. Ale je tu spousta práce, takže je to také velmi vzrušující, vědět, kde jsme teď, a dělat malé krůčky a definovat cestu do budoucnosti.”

Na otázku „půjde Vettel do důchodu?“ s největší pravděpodobností neexistuje žádná definitivní odpověď. Je ve věku, kdy myšlenky na to budou zvažovány v jeho mysli a nakonec to sejde na kombinaci příležitosti, která se mu naskytla, jeho vlastní motivace a toho, jak si je jistý, že mu tým může dát víc než jen malé body a velmi příležitostně velké výsledky.

Dojem z tiskové konference v Imole byl, že skutečně zvažuje všechny tyto faktory – a spoustu dalších, které se budou týkat jeho soukromého života a ambicí mimo F1 – s vědomím, že rozhodnutí bude třeba učinit dříve než později.

Situaci ani nepomáhá fakt, že Lawrence Stroll už podruhé oslovil Fernanda Alonsa s případným přestupem do britské stáje. Španělovi končí smlouva u Alpinu letos.

Poslechněte si zvuk nové elektromotorky Ducati pro MotoE