Věk není jen číslo, de la Rosu připravil o comeback

Bývalý testovací a závodní jezdec McLarenu Pedro De La Rosa přišel o možnost dalšího comebacku pro rok 2008 kvůli vysokému věku.

Štítky: Heikki Kovalainen McLaren Pedro de la Rosa Zveřejněno 9. 12 2022 — Jiří Košta

Nyck de Vries se připojí na startovní rošt F1 na plný úvazek v roce 2023 ve věku 28 let s AlphaTauri poté, co letos zapůsobil jednorázovým vystoupením pro Williams v Monze.

Přestože de Vries bude starší než polovina startovního roštu F1, nasbíral bohaté zkušenosti v jiných kategoriích, jako je formule 2 a formule E, a také díky spolupráci s Mercedesem v F1 jako rezervní jezdec.

De la Rosa debutoval ve F1 ve věku 28 let s Arrows v roce 1999 a poté si užíval stáže s Jaguarem, McLarenem a Sauberem, než dokončil svou poslední sezonu ve věku 41 let v roce 2012 s HRT.

Španěl řekl, že mluvil s jezdcem formule 3, který už odepisoval své šance dostat se do F1, protože si myslel, že je ve 20 letech příliš starý.

„Být mladší neznamená, že jste lepší, či rychlejší. Vždy jsem proti nálepce věku, protože jsem si to vytrpěl sám. Někdy jsem byl v týmech, kde vzali jiného jezdce s tím, že možná není rychlejší, ale je mladší. A tohle je zabiják,” říká De La Rosa.

„Když jsem byl na těchto schůzkách a oni vám řekli tohle, není nic horšího než to. Mohou vám říct, že si myslí, že ten druhý pilot je rychlejší než vy, OK. Ale věk je hrozný. Jsem tedy toho názoru, že mladší nutně neznamená rychlejší.”

De La Rosa dále vysvětlil, že cítil vážnou šanci získat místo v McLarenu pro sezonu 2008, když mu bylo 36, po rozchodu týmu s Fernandem Alonsem.

S McLarenem spolupracoval jako testovací a rezervní jezdec od roku 2003 a v roce 2006 dokončil druhou polovinu roku po odchodu Juana Pabla Montoyi.

Tým ale nakonec podepsal Heikkiho Kovalainena, který byl o 10 let mladší než de la Rosa.

Během dvou let v McLarenu získal jedno vítězství a dvě umístění na stupních vítězů, když se snažil vyrovnat se formě Lewise Hamiltona, než byl propuštěn, aby v roce 2010 uvolnil místo Jensonu Buttonovi.

„Možná to tehdy nebylo tak jasné, ale to, co mi říkali, to byla možnost, ano. A když se podíváte zpět na nějaké obrázky, dokonce jsem si zkrátil vlasy! Nefungovalo to…

Naprosto jsem nesouhlasil s rozhodnutím. Ale je to váš názor proti ostatním lidem. A ve skutečnosti to byla 10letá mezera.

Svým způsobem mají bod, protože na konci dne si někdy myslíme, že se mladší jezdec bude v průběhu let rozvíjet a zlepšovat se. Někteří jezdci se nezlepšují.

Někteří jezdci jsou už velmi dobří a stabilizují se, někteří klesají, někteří postupují. Takže každý sportovec je jiný.”

De La Rosa připustil, že to, čeho mohl dosáhnout na sedadle McLarenu, mu vždy leželo v hlavě.

„Někdy si říkám, že bych bojoval stejně jako Heikki. Možná bych byl pro tým lepší. Porazil bych Lewise? Určitě ne. Ale možná v tom byla moje síla, že jsem věděl, že není mým cílem ho porazit.

Myslím, že ještě před rokem 2007, jeden z mála lidí na světě, kromě Anthonyho, jeho otce a lidí, kteří závodili proti Lewisovi, jsem byl jedním z mála kluků, kteří si uvědomili, že je výjimečný.

Testoval jsem s ním, byl jsem s ním na simulátoru, znal jsem ho už mnoho let předtím. A vždycky jsem McLarenu říkal, že ten chlap je velmi výjimečný.”

Elektrická Škoda Octavia přijede ještě během této dekády