Vedení F1 zvažuje přidělení extra mistrovských bodů během víkendu

Od roku 2010 platí současný systém bodování 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1. Předloni k němu přibyl 1 bod za nejrychlejší kolo v závodě. A teď by mohlo dojít na další, vskutku revoluční změnu!

Štítky: Pravidla Stefano Domenicali Zveřejněno 29. 05 2021 — Lukáš Štěrovský

Nový šéf šampionátu a bývalý lodivod Ferrari, Ital Stefano Domenicali, si totiž pohrává s myšlenkou, podle které by měl být bodově nadstandardně ohodnocen jezdec, který během celého víkendu bude podávat dominantní výkony. Nápad jde ruku v ruce s dalším letošní novinkou, zavedením sobotních sprintových závodů.

„Přemýšlím o vytvoření ‚grandslamového‘ bonusu, kdy by jezdec, který by vyhrál kvalifikaci, sprintový závod a samotnou velkou cenu, získal body navíc nebo tak něco,“ přiznal Domenicali.

„Teprve uvidíme, za co by závodník mohl být odměněný, ale uvažujeme o takovém bonusu u některých Grand Prix, kde se pojede sprintový závod. Mohli bychom ten systém použít třeba pro historické závody, aby byly ještě speciálnější,“ uvažuje.

Plán nového šéfa F1: Méně závodů, ale víc se jich bude střídat

Myšlenka je to zajímavá, leč se nabízí otázka, proč dominantnímu jezdci „dobrovolně“ dávat ještě větší počet bodů. Při převaze jednoho týmu a pilota by tak o titulu mohlo být rozhodnuto klidně už v polovině sezony.

Zatímco úvahy o „grandslamu“ (nejprestižnější tenisové turnaje, pozn. red.) jsou teprve v zárodku, sprintové závody jsou minimálně letos jistotou. Ty s délkou kolem půl hodiny cílí hlavně na mladší publikum, které si chce královna motorsportu hýčkat.

„Rychle rosteme, můžeme to vidět na číslech sledovanosti v TV i na sociálních médiích, z čehož máme radost. Mladá generace projevuje více zájmu o tento sport. Samozřejmě před sebou máme ještě hodně práce, ale teď si vedeme dobře.

Proto nestále přemýšlíme nad tím, jak udělat formuli 1 ještě lepší. Chceme divákům ukázat ještě více. Máme před sebou sezonu, ve které se navíc bude bojovat až do konce, to taky zvýší nadšení a zájem fanoušků,“ těší Domenicaliho.

Extreme E: Rosberg X Racing znovu zvítězil