Věděli jste, že… před 119 lety se zrodilo označení Grand Prix?

Roku 1901 se podle oficiálních pramenů konala vůbec první organizovaná velká cena neboli Grand Prix. Byť se historické prameny různí (podle některých se tak stalo už o rok dříve, menší závody se pak jezdily už od roku 1894), nejvíce se jich shoduje právě na Grand Prix du Sud Ouest jako první oficiální velké ceně.

1 Štítky: Historie Zveřejněno 18. 02 2020 — Lukáš Podstata

Závod se jel na jihu Francie u města Pau a s dnešními závody tak, jak je známe, neměl prakticky žádnou podobnost. Vypsán byl na jediné kolo, které měřilo více než 321 km. Zvítězit tehdy dokázal Maurice Fairman, který usedl za volant monopostu Panhard 24CV a cílovou pásku proťal za čtyři hodiny, dvacet osm minut a deset sekund.

Po prvním závodě označeném jako Grand Prix se na další takový čekalo dlouhých pět let. Po druhé velké ceně, kterou pořádal francouzský automobilový klub Automobile Club de France (ACF), se ovšem označení Grand Prix začalo použít daleko častěji a stalo se tak součástí závodního slovníku.

Od té doby ušel svět motorsportu dlouhou cestu (například až do monacké Grand Prix 1933 se pořadí na startu losovalo, místo aby bylo určeno kvalifikací). Samotný vznik formule 1 se pak oficiálně datuje k roku 1950, kdy se poprvé začaly sbírat body do celkového pořadí v šampionátu. Ten se jel podle jednotných pravidel, které Mezinárodní automobilová federace zavedla v roce 1946. Vloni v rámci Grand Prix Číny oslavila královna motorsportu svoji 1000. GP.

Takové byly začátky Grand Prix.

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Věděli jste, že… před 119 lety se zrodilo označení Grand Prix?”

  1. Ligier napsal:

    No ohledně vzniku GP se tradoval jiný rok a vítěz byl Maďar na voze Renault, ale to si jistý nejsem, jak se na to pohlíží nyní, co si jistý jsem, že F1 vznikla v roce 1949 a jeden závod se jel dle jejich regulí i v Brně. Rok 1950 je vznikem MS F1 (které se paraxosně dva roky jelo s vozy F2).

Napsat komentář